Vintertjeneste – kommunale ejendomme
Odsherred Kommune
Udbud af vintertjeneste på ejendomme i Odsherred kommune. Det omfatter snerydning og glatførebekæmpelse på cykelstier, fortove, parkeringspladser og gangarealer ved kommunale ejendomme.
DeadlineDeadline 2026-10-01
Hvem? Hvad?- • Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester › Isrydning
- • Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester › Snerydning
- • Hovedstaden › Københavns omegn
- • Midtjylland › Østjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
- • Sjælland › Vest- og Sydsjælland
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-09-01 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Vintertjeneste – kommunale ejendomme
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Produkter/tjenester: Snerydning 📦
Anslået værdi uden moms: 2 400 000 DKK 💰
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier ✅
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 3
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 3
1️⃣
Intern ID:
Titel: Delkontrakt 1
Anslået værdi uden moms: 960 000 DKK 💰
Yderligere produkter/tjenester: Isrydning 📦
Hovedsted eller sted for udførelsen:
Sted for udførelsen: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Varighed
Startdato: 2026-11-01 📅
Slutdato: 2030-04-15 📅
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: Ordregiver har option på at forlænge aftalen med 2 x 12 måneder.
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 50
Kvalitetskriterium (navn): Procedure for opgaveløsning og reklamation
Kvalitetskriterium (vægtning): 50
Titel
Partiets identifikationsnummer:
2️⃣
Intern ID:
Titel: Delkontrakt 2
Anslået værdi uden moms: 720 000 DKK 💰
Titel
Partiets identifikationsnummer:
3️⃣
Intern ID:
Titel: Delkontrakt 3
Titel
Partiets identifikationsnummer:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-01 21:59:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-18 21:55:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Andre økonomiske eller finansielle krav
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede arbejder
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Udelukkelsesgrund:
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Odsherred Kommune
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Nyvej 22
Postnummer: 4573
Postby: Højby
Region: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Kristian Knudsen
E-mail: krikn@odsherred.dk 📧
Telefon: +45 51221553 📞
URL: https://www.odsherred.dk 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/194236 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460325&TID=200420753&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460325&TID=200420753&B= 🌏
Skattelovgivningsdokumentets ID:
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning-0 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Samme som: Gennemgå organ
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer: http://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 170-609218 (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Vintertjeneste – kommunale ejendomme
Referencenummer:
Odsherred
Kort beskrivelse:
Udbud af vintertjeneste på ejendomme i Odsherred kommune. Det omfatter snerydning og glatførebekæmpelse på cykelstier, fortove, parkeringspladser og gangarealer ved kommunale ejendomme.
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Snerydning 📦
Anslået værdi uden moms: 2 400 000 DKK 💰
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier ✅
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 3
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 3
1️⃣
Intern ID:
Odsherred
Titel: Delkontrakt 1
Anslået værdi uden moms: 960 000 DKK 💰
Yderligere produkter/tjenester: Isrydning 📦
Hovedsted eller sted for udførelsen:
Cykelstier, fortove, parkeringspladser og gangarealer ved kommunale ejendomme indenfor kommunens grænser.
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Varighed
Startdato: 2026-11-01 📅
Slutdato: 2030-04-15 📅
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: Ordregiver har option på at forlænge aftalen med 2 x 12 måneder.
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 50
Kvalitetskriterium (navn): Procedure for opgaveløsning og reklamation
Kvalitetskriterium (vægtning): 50
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0001
2️⃣
Intern ID:
2-1
Titel: Delkontrakt 2
Anslået værdi uden moms: 720 000 DKK 💰
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0002
3️⃣
Intern ID:
3-2
Titel: Delkontrakt 3
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0003
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Odsherred Kommune udbyder 3 delkontrakter vedr. vintertjeneste - se mere i udbudsbetingelserne.
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-01 21:59:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-18 21:55:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Andre økonomiske eller finansielle krav
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
• Erhvervsansvarsforsikring: Det er et minimumskrav, at tilbudsgiver har en gyldig erhvervsansvarsforsikring med en dækningssum på 10.000.000 kr. for personskade og 10.000.000 kr. for tingskade.
• Nettoresultat efter skat: Det er et minimumskrav, at tilbudsgiver har et positivt nettoresultat efter skat ved 2 ud af de seneste 3 afsluttede regnskabsår. Det gælder også, selvom tilbudsgiver ikke selv opfylder de anførte mindstekrav, men alene opfylder dem som følge af en anden enheds økonomiske og finansielle formåen.
• Minimumskrav vedr. egenkapital: Det er et minimumskrav, at tilbudsgivers egenkapital (ultimo året) for de seneste 3 disponible regnskabsår er positiv.
Vis mere
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Tilbudsgiver skal opfylde følgende minimumskrav til teknisk og faglig formåen, jf. udbudslovens § 143:
Tilbudsgiveren skal oplyse referencer, som dokumenterer, at tilbudsgiveren har erfaring med at løse opgaver inden for leverancer med vinterbekæmpelse. Tilbudsgiver kan også oplyse referencer, der kommer fra underleverandører, hvis der samtidig vedlægges en bindende rådighedserklæring fra den pågældende underleverandør. Referencer fra underleverandører indgår i det samlede antal referencer, som tilbudsgiver må vedlægge.
Der skal oplyses mindst to (2) og højst tre (3) referencer inden for de seneste 3 år, udregnet fra datoen for tilbudsfristen. Referencerne må gerne være igangværende. Hvis tilbudsgiveren oplyser flere end tre referencer, vil Ordregiver alene se på de tre (3) første referencer, i forhold til vurderingen af, om minimumskravene til teknisk og faglig formåen er opfyldt.
Det er et minimumskrav til tilbudsgivers referencer at:
• Referencerne skal eftervise erfaring med vinterbekæmpelse
• Arealet for de oplyste referencer skal sammenlagt minimum udgøre 10.000 m2
Vis mere
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
+ 14 mere
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser i henhold til rent nationale udelukkelsesgrunde
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for…
… bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
… svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
… hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
… deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
… terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
… børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Vis mere
Har den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Har den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer:a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt,b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger,c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, ogd) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Vis mere
Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Udbudslovens § 134a
Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af…
… bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
… skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Odsherred Kommune
Nationalt registreringsnummer:
29188459
Postadresse: Nyvej 22
Postnummer: 4573
Postby: Højby
Region: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Kristian Knudsen
E-mail: krikn@odsherred.dk 📧
Telefon: +45 51221553 📞
URL: https://www.odsherred.dk 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/194236 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460325&TID=200420753&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460325&TID=200420753&B= 🌏
Skattelovgivningsdokumentets ID:
FiscalDocID1
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning-0 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Samme som: Gennemgå organ
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer: http://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 170-609218 (2026-09-01)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕
- Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse (>20 nye indkøb)
- Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester (13)
- Bekæmpelse af blyforurening
- Fjernelse af graffiti
- Gaderengøring og -fejning
- Isrydning (9)
- Rengøring af strande (1)
- Rensning og tømning af nedløbsbrønde (2)
- Snerydning (10)
- Tjenesteydelser i forbindelse med fjernelse af asbest
- Virksomhed i forbindelse med desinficering og desinfestering i by- og landområder