Udbud af rammeaftale vedrørende medarbejdermassageordning til Udlændingestyrelsen

Udlændingestyrelsen

Udbud af medarbejdermassageordning med en vis egenbetaling. Massage udføres hos Udlændingestyrelsen på styrelsens tre største lokationer i Næstved, Birkerød og Adelgade. Der er tale om en ordning, hvor medarbejdere booker en halv times fysiurgisk massage (inkl. omklædning) via leverandørens portal, og medarbejder og massør inden for aftalens rammer aftaler den konkrete massage. Den udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da én samlet rammeaftale vurderes at give bedst mulighed for at imødekomme ordregivers behov for fleksibilitet mellem ordregivers tre lokationer og henset til rammeaftalens størrelse. Endvidere vurderes, at rammeaftalens værdi ikke er af et omfang, hvor det økonomisk giver mening at opdele, også henset til ordregivers ressourceforbrug forbundet med implementering af rammeaftalen, herunder sikkerhedstjek mv.

Deadline

Deadline 2026-10-01

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-08-31 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-31)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af rammeaftale vedrørende medarbejdermassageordning til Udlændingestyrelsen
Referencenummer: 5a0d2b3f-3a31-4b01-b073-c901e18b3877
Kort beskrivelse:
Udbud af medarbejdermassageordning med en vis egenbetaling. Massage udføres hos Udlændingestyrelsen på styrelsens tre største lokationer i Næstved, Birkerød og Adelgade. Der er tale om en ordning, hvor medarbejdere booker en halv times fysiurgisk massage (inkl. omklædning) via leverandørens portal, og medarbejder og massør inden for aftalens rammer aftaler den konkrete massage. Den udbudte rammeaftale er ikke opdelt i delkontrakter, jf. udbudslovens § 49, stk. 2, da én samlet rammeaftale vurderes at give bedst mulighed for at imødekomme ordregivers behov for fleksibilitet mellem ordregivers tre lokationer og henset til rammeaftalens størrelse. Endvidere vurderes, at rammeaftalens værdi ikke er af et omfang, hvor det økonomisk giver mening at opdele, også henset til ordregivers ressourceforbrug forbundet med implementering af rammeaftalen, herunder sikkerhedstjek mv.
Vis mere
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Massage 📦
Anslået værdi uden moms: 1 900 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID: 8847dffd-e109-4c96-9a39-544773a88314
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)
Yderligere oplysninger:
Tilbudsgiver skal udfylde og aflevere ESPD’et som et foreløbigt bevis for udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3 nævnte forhold. Inden beslutning om tildeling af rammeaftalen skal dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD'et, fremlægges, jf. udbudslovens §§ 151 og 152. Som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, skal følgende fremlægges, jf. udbudslovens § 153: - Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6. - Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiver, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Ordregiver er dog berettiget til at kræve yderligere dokumentation og foretage effektiv kontrol af den fremlagte dokumentation, såfremt ordregiveren skønner, at det er nødvendigt for, at udbudsproceduren gennemføres korrekt. For de øvrige udelukkelsesgrunde i udbudsloven er det ordregiver, der skal kunne påvise eller have tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at tilbudsgiveren er omfattet af en af de disse udelukkelsesgrunde. En tilbudsgiver, der er omfattet af en udelukkelsesgrund er udelukket fra at deltage i udbuddet, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Ordregiver kan alene udelukke en tilbudsgiver, hvis ordregiver har meddelt tilbudsgiver, at den pågældende er omfattet af en udelukkelsesgrund, og hvis denne ikke inden for en passende frist har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed, eller hvis den fremlagte dokumentation ikke vurderes tilstrækkelig til at dokumentere pålidelighed. I forhold til hvad der tilstrækkelig dokumentation, henvises til udbudslovens § 138, stk. 3. Ordregiver skal endvidere udelukke økonomiske aktører, som er omfattet af EU’s sanktioner i henhold til EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer, artikel 5k.
Vis mere
Yderligere produkter/tjenester: Virksomhed i forbindelse med fysisk velvære 📦
Postadresse: Farimagsvej 51A
Postnummer: 4700
By: Næstved
Postadresse: Sandholmsgårdvej 40
Postnummer: 3460
By: Birkerød
Postadresse: Adelgade 11-13
Postnummer: 1304
By: København K
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Varighed
Startdato: 2027-01-01 📅
Slutdato: 2030-12-31 📅
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser:
Rammeaftalen træder i kraft den 1. januar 2027 og er gældende til den 31. december 2028. Kunden har option på at forlænge rammeaftalen med to gange ét år på uændrede vilkår. Kundens option udløses ved skriftlig meddelelse til leverandøren senest seks måneder før udløb af rammeaftalen med virkning for ét år ad gangen. Såfremt kunden ikke forlænger rammeaftalen, ophører denne automatisk ved udløbet af rammeaftalens løbetid.
Vis mere
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger
Beskrivelse af mulighederne:
Rammeaftalen omfatter endvidere følgende optioner: Kunden kan med et varsel på løbende måned + én måned justere antallet af massagetider, som leverandøren skal tilbyde, således at antallet af massagetider justeres op eller ned i forhold til det oprindelige antal på 50 massagetider. Kunden kan dog maks. justere op til, at leverandøren skal levere massagetider i det fulde tidsrum kl. 08:30-15:30 inkl. en halv times frokost. Ved justering af antallet af massagetider gælder det, medmindre parterne udtrykkeligt aftaler andet, at leverandøren som minimum skal have mulighed for at tilbyde en halv dags massage på hver planlagt massagedag på de enkelte lokationer. En halv dag udgør enten tidsrummet kl. 08.30-12.00 eller kl. 12.00-15.30. Optionen kan også omfatte aflysning eller udvidelse af hele massagedage, f.eks. at der skal tilbydes massage to dage i Adelgade, eller at der kun skal tilbydes massage to dage i Næstved. Ved en eventuel forøgelse af antallet af massagetider kan kunden ikke garantere adgang til yderligere lokaler på nogen af lokationerne. Massageydelserne skal derfor fortsat udføres inden for de eksisterende fysiske rammer og inden for tidsrummet kl. 08.30-15.30. Hvis parterne vurderer, at det kan være gavnligt med hurtigere gennemførsel af justering, eller hvis parterne vurderer, at der i en periode bør udbydes færre massagetider, kan parterne aftale dette.
Vis mere
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatter udelukkende en tilbudsfase.
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-01 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører
Det maksimale antal deltagere: 1
Udbudsbetingelser
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-21 21:55:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede tjenester
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Tilbudsgiver skal i ESPD'et oplyse de betydeligste leveringer af tilsvarende tjenesteydelser, der er udført inden for de seneste tre år. Tilbudsgiver skal udfylde Del IV, punkt C i ESPD'et. Tilbudsgiveren skal fremlægge mindst to og maks. fire referencer for udførelse af tilsvarende ydelser udført inden for de seneste tre år med angivelse af: - En kort beskrivelse af opgaven, - Kundens navn, og - Beløb og tidspunkter for udførelsen. Hvis tilbudsgiver fremlægger flere end fire referencer, er det kun de første fire referencer, der indgår i vurderingen. Med tilsvarende ydelser forstås levering af massageordning af tilsvarende karakter til offentlige myndigheder (statslige, regionale og/eller kommunale myndigheder mv.) eller private virksomheder, som er leveret inden for de seneste tre år. Heraf skal en af referencerne være for medarbejdermassageordning med minimum 25 timers ugentlig massageordning (ferieperioder fraregnet) i minimum et år. Det kan f.eks. være 50 ugentlige tider af minimum 30 minutter, bortset fra i forbindelse med ferieperioder og helligdage mv. (sommerferie, juleferie, lukkedage mv.) Den anden reference skal være på minimum 10 timers ugentlig massageordning (ferieperioder fraregnet) i minimum et år. Det kan f.eks. være 20 ugentlige tider af minimum 30 minutter, bortset fra i forbindelse med ferieperioder og helligdage mv. (sommerferie, juleferie, lukkedage mv.) Hver references beskrivelse må maks. fylde 250 ord. Hvis en reference fylder mere end 250 ord, er det kun de første 250 ord, der indgår i vurderingen, Tilbudsgiver angiver i ESPD DEL IV ”Udvælgelseskriterier”, ved de enkelte kriterier, hvorledes tilbudsgiver opfylder minimumskravene til opfyldelse af kriterierne. Tilbudsgivers referenceliste i ESPD’et udgør den endelige dokumentation for tilbudsgivers tekniske og faglige formåen. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at kontakte den kunde, som en reference vedrører.
Vis mere
Betingelser i forbindelse med kontrakten
Betingelser for opfyldelse af kontrakten:
Tilbudsgiver er forpligtet til at overholde Udlændingestyrelsens arbejdsklausul i forbindelse med opfyldelse af rammeaftalen. Tilbudsgivers massører, der skal udføre massage for Udlændingestyrelsen, skal kunne sikkerhedstjekkes, jf. rammeaftalens pkt. 15.2.
Vis mere
Betingelser for deltagelse
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Aktiver, der administreres af en kurator
+ 20 mere
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Ophævelse eller en lignende sanktion
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for
bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på
miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Har den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Har den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Vis mere
Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, en tidligere kontrakt med en ordregivende enhed eller en tidligere koncessionskontrakt, hvor misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion?
Vis mere
Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af
bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Er den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Er den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Administreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Er den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Udlændingestyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 77940413
Postadresse: Farimagsvej 51
Postnummer: 4700
Postby: Næstved
Region: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Udlændingestyrelsens udbudsteam
E-mail: udbud@us.dk 📧
Telefon: +4541715282 📞
Den ordregivende myndigheds type
Ministerium eller anden myndighed på nationalt plan eller forbundsplan
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/9fb5bffc-b5a9-49f9-b57d-2cb2539daedb/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/9fb5bffc-b5a9-49f9-b57d-2cb2539daedb/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Tilbudsgiver skal udfylde og aflevere ESPD’et som et foreløbigt bevis for udbudslovens § 148, stk. 1, nr. 1-3 nævnte forhold. Inden beslutning om tildeling af rammeaftalen skal dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD'et, fremlægges, jf. udbudslovens §§ 151 og 152. Som dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af en af udelukkelsesgrundene i § 135, stk. 1 og 3 samt § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, skal følgende fremlægges, jf. udbudslovens § 153: - Et uddrag fra et relevant register eller tilsvarende dokument, der viser at tilbudsgiver ikke er omfattet af § 135, stk. 1, og et certifikat, der beviser, at tilbudsgiveren ikke er omfattet af § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6. - Udsteder det pågældende land ikke disse former for dokumentation eller dækker disse ikke alle tilfældene i § 135, stk. 1 eller 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og nr. 6, kan de erstattes af en erklæring under ed eller en erklæring på tro og love, der er afgivet for en kompetent retslig myndighed mv., hvis edsaflæggelse ikke anvendes i det pågældende land. For danske tilbudsgivere kan beviset bestå i en serviceattest. Hvis tilbudsgiver, en eller flere af deltagerne i sammenslutningen eller andre enheder er fra et andet EU/EØS-land, skal denne som udgangspunkt fremlægge de former for dokumentation, som fremgår af e-Certis. Ordregiver er dog berettiget til at kræve yderligere dokumentation og foretage effektiv kontrol af den fremlagte dokumentation, såfremt ordregiveren skønner, at det er nødvendigt for, at udbudsproceduren gennemføres korrekt. For de øvrige udelukkelsesgrunde i udbudsloven er det ordregiver, der skal kunne påvise eller have tilstrækkelige plausible indikationer til at konkludere, at tilbudsgiveren er omfattet af en af de disse udelukkelsesgrunde. En tilbudsgiver, der er omfattet af en udelukkelsesgrund er udelukket fra at deltage i udbuddet, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Ordregiver kan alene udelukke en tilbudsgiver, hvis ordregiver har meddelt tilbudsgiver, at den pågældende er omfattet af en udelukkelsesgrund, og hvis denne ikke inden for en passende frist har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for dennes pålidelighed, eller hvis den fremlagte dokumentation ikke vurderes tilstrækkelig til at dokumentere pålidelighed. I forhold til hvad der tilstrækkelig dokumentation, henvises til udbudslovens § 138, stk. 3. Ordregiver skal endvidere udelukke økonomiske aktører, som er omfattet af EU’s sanktioner i henhold til EU-forordning nr. 833/2014 med senere ændringer, artikel 5k.
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til LBK nr. 448 af 08/05/2025 om Klagenævnet for Udbud med senere ændringer, gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II, som ikke er omfattet af lovens stk. 1, skal, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4; 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, 2. pkt. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren, jf. lovens § 6, stk. 4, skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i de nævnte perioder, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds egen klagevejledning kan findes på naevneneshus.dk.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 168-599775 (2026-08-31)