Udbud af rammeaftale om renhold og tømning af brønde og ledninger
Odsherred Kommune
Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på renhold og tømning af brønde og ledninger. Kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i aftalebilagene, mens Ordregivers aftalevilkår fremgår af udkast til rammeaftale samt aftalebilag 2 (AB Service og SB).
DeadlineDeadline 2026-09-29
Hvem? Hvad?- • Rensning og tømning af nedløbsbrønde › Rensning af nedløbsbrønde
- • Rensning og tømning af nedløbsbrønde › Tømning af nedløbsbrønde
- • Tilplantning og vedligeholdelse af grønne områder › Vedligeholdelse af arealer
- • Hovedstaden › Byen København
- • Midtjylland › Vestjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
- • Sjælland › Vest- og Sydsjælland
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-08-28 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-28)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af rammeaftale om renhold og tømning af brønde og ledninger
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Rensning og tømning af nedløbsbrønde 📦
Anslået værdi uden moms: 5 600 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
Yderligere oplysninger:
Yderligere produkter/tjenester:
Hovedsted eller sted for udførelsen: Odsherred Kommune
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Varighed
Startdato: 2027-01-01 📅
Slutdato: 2030-12-31 📅
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 70
Kvalitetskriterium (navn): Bæredygtighed
Kvalitetskriterium (vægtning): 30
Titel
Partiets identifikationsnummer:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-29 09:00:00 📅
Betingelser for åbning af buddene: 2026-09-29 09:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører ✅
Det maksimale antal deltagere: 1
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Der kræves en garanti ✅
Åbningsdato: 2026-09-29 09:00:00 📅
Elektronisk fakturering: Tilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-22 21:55:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Specifik årlig omsætning
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Udvælgelseskriterium: Finansielt forhold
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede leverancer
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Krav om deponering og sikkerhedsstillelse:
Udelukkelsesgrund:
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Odsherred Kommune
Nationalt registreringsnummer:
Afdeling: Center for Erhverv, Teknik og Miljø
Postadresse: Nyvej 22
Postnummer: 4573
Postby: Højby
Region: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Sebastian Slot
E-mail: sesl@odsherred.dk 📧
Telefon: 59666666 📞
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/357344 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459878&TID=200420343&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459878&TID=200420343&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405708 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning-0 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 167-599526 (2026-08-28)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af rammeaftale om renhold og tømning af brønde og ledninger
Referencenummer:
430085
Kort beskrivelse:
Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på renhold og tømning af brønde og ledninger. Kravene til ydelsen er detaljeret beskrevet i aftalebilagene, mens Ordregivers aftalevilkår fremgår af udkast til rammeaftale samt aftalebilag 2 (AB Service og SB).
Vis mere
Produkter/tjenester: Rensning og tømning af nedløbsbrønde 📦
Anslået værdi uden moms: 5 600 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
430085
Yderligere oplysninger:
UDELUKKELSESGRUNDE:
Tilbudsgivere, der befinder sig under omstændigheder som anført i udbudslovens
§§ 135 – 136 og § 137, stk. 1, nr. 1 og 2 er udelukket fra at deltage i udbuddet,
medmindre den pågældende inden for en af Ordregiver fastsat rimelig frist
fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf. udbudslovens
§ 138. Ordregiver vil ligeledes udelukke tilbudsgivere, der er etableret i et land, der
er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har
tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der
forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere
etableret i det pågældende land (svarende til den nuværende § 134a).
En tilbudsgiver, der på et hvilket som helst tidspunkt under udbuddet bliver
omfattet af en af udelukkelsesgrundende anført ovenfor vil blive udelukket fra
udbuddet, medmindre den pågældende inden for en af Ordregiver fastsat rimelig
frist fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf.
udbudslovens § 138.
FORELØBIG DOKUMETATION:
Som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er udelukket efter
udbudslovens §§ 135-136, og § 137, stk. 1, nr. 1 og 2, og for at tilbudsgiver opfylder
de i udbudsbekendtgørelsen fastsatte minimumskrav til egnethed, skal tilbudsgiver
med tilbuddet kun fremsende et korrekt udfyldt ESPD. Hvis tilbudsgiver er et konsortium, skal der for hver deltager i konsortiet som dokumentation for egnethed (og for, at konsortiedeltagerne ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrunde) fremlægges dokumentation i form af et korrekt udfyldt ESPD.
Hvis tilbudsgiver i relation til egnethed baserer sig på andre økonomiske aktørers
formåen (underleverandører, koncernforbundne selskaber mv.) skal der for hver af
de pågældende økonomiske aktører sammen med tilbuddet som dokumentation for
egnethed fremlægges et korrekt udfyldt ESPD.
ENDELIG DOKUMENTATION:
Efter tilbudsevalueringen (men inden meddelelse om tildeling af aftalen) vil
ordregiver indhente dokumentation for rigtigheden af den vindende tilbudsgivers
oplysninger i ESPD'et. Denne dokumentation vil for danske tilbudsgivere bestå af: i)
Serviceattest (udstedt ikke tidligere end 6 måneder før fremlæggelsestidspunktet).
ii) Tilbudsgivers seneste tre årsrapporter eller anden dokumentation, der dokumenterer den økonomiske egnethed, og iii) Underskrevet erklæring om overholdelse af artikel 5k i Rådets forordning (EU) 2025/395 af 25. februar 2025 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine.
Vis mere
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Varighed
Startdato: 2027-01-01 📅
Slutdato: 2030-12-31 📅
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 70
Kvalitetskriterium (navn): Bæredygtighed
Kvalitetskriterium (vægtning): 30
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-29 09:00:00 📅
Betingelser for åbning af buddene: 2026-09-29 09:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører ✅
Det maksimale antal deltagere: 1
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Der kræves en garanti ✅
Åbningsdato: 2026-09-29 09:00:00 📅
Elektronisk fakturering: Tilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-22 21:55:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Specifik årlig omsætning
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Tilbudsgiveren skal opfylde følgende minimumskrav:
Nettoomsætning: Minimum DKK 4 mio. i hvert af de seneste tre disponible regn skabsår.
For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravene. For tilbudsgivere, der baserer sig på andre økonomiske aktørers økonomiske formåen gælder, at tilbudsgiveren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravene.
Støttende enheder, hvis støtte er nødvendig for tilbudsgiverens opfyldelse af minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, hæfter solidarisk med tilbudsgiveren for tilbuddet og opfyldelsen af en eventuel aftale.
Vis mere
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Tilbudsgiveren skal opfylde følgende minimumskrav:
Egenkapital: Minimum DKK 1 mio. i det seneste disponible regnskabsår.
For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravene. For tilbudsgivere, der baserer sig på andre økonomiske aktørers økonomiske formåen gælder, at tilbuds-giveren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravene.
Støttende enheder, hvis støtte er nødvendig for tilbudsgiverens opfyldelse af minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, hæfter solidarisk med tilbudsgiveren for tilbuddet og opfyldelsen af en eventuel aftale.
Vis mere
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Det er et minimumskrav, at tilbudsgiveren har mindst én reference omfattende:
· Renhold og tømning af minimum 100 brønde.
Det er et krav, at tilbudsgiver har foretaget renhold og tømning af minimum 100 brønde i en og samme reference. Referencen skal være udført inden for de seneste tre år fra tidspunktet for tilbudsfristen.
Referencekravet kan opfyldes via referencer, hvor tilbudsgiveren har været entreprenør eller underentreprenør. Det afgørende er, at tilbudsgiveren har udført det af referencen omfattede arbejde.
Bemærk, at en tilbudsgiver i sit eget ESPD alene kan angive egne referencer, dvs. for den pågældende juridiske person (f.eks. selskab). Dette indebærer f.eks., at koncernforbundne selskabers referencer kun kan tages i betragtning, hvis tilbudsgiveren baserer sig på de pågældende koncernfor-bundne selskaber, og hvis der således indleveres særskilt ESPD og støtteerklæring for de pågældende koncernforbundne selskaber.
For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravet. For tilbudsgivere der baserer sig på andre økonomiske aktørers tekniske og faglige formåen gælder, at tilbudsgiveren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravet.
Vis mere
Leverandøren skal senest ved rammeaftalens indgåelse stille sikkerhed for opfyldelse af sine forpligtigelser under rammeaftalen. Sikkerhed skal stilles gennem anerkendt pengeinstitut/kautionsforsikringsselskab. Sikkerhedsstillelsen skal minimum udgøre 10 % af Aftalens samlede årlige kontraktsum baseret på den samlede evalueringstekniske pris.
Vis mere
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aktiver, der administreres af en kurator
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
+ 18 mere
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for…
… bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
… svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
… hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
… deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
… terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
… børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på…
… miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
… det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
… sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Har den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer:a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt,b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger,c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, ogd) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Vis mere
Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af…
… bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
… skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Er den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Er den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Administreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Er den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Odsherred Kommune
Nationalt registreringsnummer:
29188459
Afdeling: Center for Erhverv, Teknik og Miljø
Postadresse: Nyvej 22
Postnummer: 4573
Postby: Højby
Region: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Sebastian Slot
E-mail: sesl@odsherred.dk 📧
Telefon: 59666666 📞
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/357344 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459878&TID=200420343&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459878&TID=200420343&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
UDELUKKELSESGRUNDE:
Tilbudsgivere, der befinder sig under omstændigheder som anført i udbudslovens
§§ 135 – 136 og § 137, stk. 1, nr. 1 og 2 er udelukket fra at deltage i udbuddet,
medmindre den pågældende inden for en af Ordregiver fastsat rimelig frist
fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf. udbudslovens
§ 138. Ordregiver vil ligeledes udelukke tilbudsgivere, der er etableret i et land, der
er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har
tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der
forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere
etableret i det pågældende land (svarende til den nuværende § 134a).
En tilbudsgiver, der på et hvilket som helst tidspunkt under udbuddet bliver
omfattet af en af udelukkelsesgrundende anført ovenfor vil blive udelukket fra
udbuddet, medmindre den pågældende inden for en af Ordregiver fastsat rimelig
frist fremlægger dokumentation, der viser tilbudsgiverens pålidelighed, jf.
udbudslovens § 138.
FORELØBIG DOKUMETATION:
Som foreløbig dokumentation for, at tilbudsgiver ikke er udelukket efter
udbudslovens §§ 135-136, og § 137, stk. 1, nr. 1 og 2, og for at tilbudsgiver opfylder
de i udbudsbekendtgørelsen fastsatte minimumskrav til egnethed, skal tilbudsgiver
med tilbuddet kun fremsende et korrekt udfyldt ESPD. Hvis tilbudsgiver er et konsortium, skal der for hver deltager i konsortiet som dokumentation for egnethed (og for, at konsortiedeltagerne ikke er omfattet af de nævnte udelukkelsesgrunde) fremlægges dokumentation i form af et korrekt udfyldt ESPD.
Hvis tilbudsgiver i relation til egnethed baserer sig på andre økonomiske aktørers
formåen (underleverandører, koncernforbundne selskaber mv.) skal der for hver af
de pågældende økonomiske aktører sammen med tilbuddet som dokumentation for
egnethed fremlægges et korrekt udfyldt ESPD.
ENDELIG DOKUMENTATION:
Efter tilbudsevalueringen (men inden meddelelse om tildeling af aftalen) vil
ordregiver indhente dokumentation for rigtigheden af den vindende tilbudsgivers
oplysninger i ESPD'et. Denne dokumentation vil for danske tilbudsgivere bestå af: i)
Serviceattest (udstedt ikke tidligere end 6 måneder før fremlæggelsestidspunktet).
ii) Tilbudsgivers seneste tre årsrapporter eller anden dokumentation, der dokumenterer den økonomiske egnethed, og iii) Underskrevet erklæring om overholdelse af artikel 5k i Rådets forordning (EU) 2025/395 af 25. februar 2025 om ændring af forordning (EU) nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine.
Vis mere
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405708 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning-0 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudslovens § 171, stk. 4. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 167-599526 (2026-08-28)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕