Udbud af diabetesteknologi

Region Midtjylland

Udbuddet gennemføres af de ordregivende myndigheder som et fælles udbud, jf. § 123, stk. 5. Udbuddet er omfattet af udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer), som implementerer udbudsdirektivet (direktiv 2014/24/EU). Udbuddet vedrører Region Midtjyllands, Region Syddanmarks, Region Nordjyllands og Region Østdanmarks (Nuværende Region Sjælland og Region Hovedstaden) indkøb af diabetesteknologi fordelt på to delkontrakter vedrørende henholdsvis (1) AID-insulinpumpesystemer og (2) kontinuerlige sensorbaserede glukosemålingssystemer (CGM). Udbuddet omfatter desuden de systemkomponenter, det tilbehør og de forbrugsvarer, der er nødvendige eller relevante for at tage de tilbudte systemer i brug og anvende dem som forudsat. Som en integreret del af leverancen skal leverandørerne endvidere stille de tilhørende digitale løsninger til rådighed, herunder apps samt patient- og klinikerplatforme, og levere oplæring af patienter og sundhedspersonale samt teknisk support til patienter. De omfattede produkter fremgår af Kontraktbilag 3, mens kravene til produkterne og de tilknyttede ydelser fremgår af Kontrakten og Kravspecifikationen, jf. Kontraktbilag 2. Den udbudte kontrakt, herunder delkontrakt (1) og (2), er rammeaftaler i henhold til udbudslovens § 24, nr. 30. Delkontrakt 1 og Delkontrakt 2 er separate rammeaftaler. I forbindelse med kontraktindgåelsen vil der blive udfærdiget separate kontrakter og kontraktbilag (undtagen kontraktbilag 5, som allerede indgår i udbudsmaterialet i et eksemplar for hver deltagende region) for hver af de øvrige deltagende regioner. Det vil sige hver region indgår separate kontrakter/rammeaftaler med de vindende tilbudsgivere.

Deadline

Deadline 2026-10-02

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-09-01 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af diabetesteknologi
Referencenummer: 1-23-4-72-46-23
Kort beskrivelse:
Udbuddet gennemføres af de ordregivende myndigheder som et fælles udbud, jf. § 123, stk. 5. Udbuddet er omfattet af udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer), som implementerer udbudsdirektivet (direktiv 2014/24/EU). Udbuddet vedrører Region Midtjyllands, Region Syddanmarks, Region Nordjyllands og Region Østdanmarks (Nuværende Region Sjælland og Region Hovedstaden) indkøb af diabetesteknologi fordelt på to delkontrakter vedrørende henholdsvis (1) AID-insulinpumpesystemer og (2) kontinuerlige sensorbaserede glukosemålingssystemer (CGM). Udbuddet omfatter desuden de systemkomponenter, det tilbehør og de forbrugsvarer, der er nødvendige eller relevante for at tage de tilbudte systemer i brug og anvende dem som forudsat. Som en integreret del af leverancen skal leverandørerne endvidere stille de tilhørende digitale løsninger til rådighed, herunder apps samt patient- og klinikerplatforme, og levere oplæring af patienter og sundhedspersonale samt teknisk support til patienter. De omfattede produkter fremgår af Kontraktbilag 3, mens kravene til produkterne og de tilknyttede ydelser fremgår af Kontrakten og Kravspecifikationen, jf. Kontraktbilag 2. Den udbudte kontrakt, herunder delkontrakt (1) og (2), er rammeaftaler i henhold til udbudslovens § 24, nr. 30. Delkontrakt 1 og Delkontrakt 2 er separate rammeaftaler. I forbindelse med kontraktindgåelsen vil der blive udfærdiget separate kontrakter og kontraktbilag (undtagen kontraktbilag 5, som allerede indgår i udbudsmaterialet i et eksemplar for hver deltagende region) for hver af de øvrige deltagende regioner. Det vil sige hver region indgår separate kontrakter/rammeaftaler med de vindende tilbudsgivere.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Medicinsk udstyr 📦
Anslået værdi uden moms: 4 430 500 000 DKK 💰
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 2
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 2

1️⃣
Intern ID: 1-0
Titel: Delkontrakt 1: AID Insulinpumper
Anslået værdi uden moms: 1 827 650 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Delkontrakten vedrører indkøb af AID-insulinpumper i form af enten insulinpumper til infusionssæt eller patchpumper. Delkontrakten omfatter desuden de systemkomponenter, det tilbehør og de forbrugsvarer, der er nødvendige eller relevante for at tage det tilbudte AID-insulinpumpesystem i brug og anvende det som forudsat, herunder afhængigt af det tilbudte system eksempelvis pods, pumpebaser, PDM/kontrolenheder, infusionssæt og reservoirer. Som en integreret del af leverancen skal leverandøren stille tilhørende digitale løsninger til rådighed, herunder apps samt patient- og klinikerplatforme, og levere oplæring i anvendelsen af de tilbudte produkter samt teknisk support til patienter. Delkontraktens nærmere omfang fremgår af udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 2 og Kontraktbilag 3.
Vis mere
Yderligere oplysninger:
Udbudsmaterialet, herunder udbudsbetingelserne, offentliggøres via det internetbaserede udbudssystem "CTM" fra Mercell. Således kan udbudsmaterialet, herunder evt. rettelsesblade, downloades via https://eu.eu-supply.com/ctm/supplier/publictenders?B=REGIONMIDT. Al kommunikation vedrørende dette udbud skal foregå via CTM i overensstemmelse med udbudsbetingelserne - og ikke via ordregivers ovenfor oplyste e-mail. Adgang til udbudsmaterialet og deltagelse i udbuddet kræver online registrering i CTM. Det er gratis at oprette sig som bruger i systemet. Efter registreringen logger Tilbudsgiver sig ind i øverste venstre hjørne. Herefter kommer der en oversigt over alle regionens udbud, og der klikkes på det relevante udbud, hvorefter udbudsmaterialet kommer frem, herunder de bilag, som skal afleveres som en del af det samlede tilbud. Bemærk venligst, at både ordregivers og Tilbudsgivers handlinger logges i systemet. Ved tekniske spørgsmål til brugen af systemet, kontakt venligst Mercells support på telefon 70 20 80 14 Spørgsmål til selve udbuddet skal stilles til ordregiver via spørgsmål/svar-modulet inde i systemet. Svar på disse spørgsmål offentliggøres i anonymiseret form i systemet, hvor de er tilgængelige for alle. Ordregiver afholder et informationsmøde på det i tidsplanen anførte tidspunkt og sted, jf. udbudsbetingelserne. Frist for tilmelding fremgår ligeledes af udbudsbetingelserne. Tilbuddet skal fremsendes på dansk. Efterspurgt dokumentation kan dog fremsendes på engelsk. Udbuddet er opdelt i 2 delkontrakter; (1) AID insulinpumper og (2) Kontinuerlige sensorbaserede glukosemålere. Kontrakten er ikke yderligere opdelt i delkontrakter, idet yderligere opdeling ikke vurderes at forbedre tilbudsgivernes adgang til udbuddet eller styrke konkurrencen. I den sammenhæng har Ordregiver overvejet en yderligere opdeling af delkontrakten vedrørende AID insulinpumper, herunder en særskilt opdeling i slange- og patchpumper. Ordregiver har vurderet, at en sådan opdeling vil indebære en risiko for at skabe snævre delmarkeder med begrænset konkurrence. Slange- og patchpumper opfylder samme overordnede behandlingsformål, og den valgte struktur giver mulighed for konkurrence både inden for og på tværs af de forskellige pumpetyper. Samtidig kan tilbudsgiverne afgive tilbud på de enkelte pumpesystemer uden at skulle kunne tilbyde begge pumpetyper. Den samlede maksimale værdi af Delkontrakt 1 i kontraktperioden er, uanset hvad der i øvrigt måtte fremgå af Kontrakten, 2.741.500.000 kr. ekskl. moms. I denne værdi er indregnet alle de i udbuddet – af Delkontrakten – deltagende regioners køb under Delkontrakten. Kunden er dog berettiget til at ændre og herunder udvide Delkontraktens maksimale værdi inden for den ændringsadgang, der følger af udbudslovens §§ 178-184. Den anslåede værdi er fastsat på grundlag af de deltagende regioners realiserede forbrug i 2025 tillagt et øget fremtidigt forventet forbrug i Kontraktens fireårige periode. Hertil kommer et øget for-ventet indkøb af forbrugsvarer i behandlingsperioderne. Forbruget er således fremskrevet med en forventet årlig vækst af indkøb af Produkter omfattet af delaftalerne. Ordregiver har fastsat den maksimale værdi ud fra en samlet vurdering af de usikkerhedsfaktorer, der på tidspunktet for udbuddet af kontrakten var til stede vedrørende det estimerede forbrug i kontraktens løbetid. Den maksimale værdi er fastsat til den anslåede værdi med et tillæg på 50 % (afrundet). Den anslåede og den maksimale værdi er fastsat ud fra en samlet vurdering af de konkrete usikkerheder om det fremtidige forbrug, herunder navnlig en mulig udvidelse af anvendelsen af CGM til patienter med type 2-diabetes og en øget anvendelse af AID-behandling til patienter med type 1-diabetes. Hertil kommer usikkerhed om udviklingen i patientgrundlag, behandlingspraksis, teknologi og priser. Den maksimale værdi er baseret på bl.a. tilgængelige historiske data, erfaringer og fremskrivninger, som alle er behæftet med en vis usikkerhed. Ligeledes er der en uundgåelig usikkerhed omkring udviklingen i forbruget af Produkterne. Den anslåede og maksimale værdi er ikke udtryk for et garanteret indkøb på delkontrakterne eller en garanteret omsætning. Opmærksomheden henledes desuden på, at udbuddet er omfattet af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2022/2560 af 14. december 2022 om udenlandske subsidier, der fordrejer det indre marked. Tilbudsgivere er fra den 12. oktober 2023, forpligtede til som en del af deres tilbud at fremsende en anmeldelse/erklæring vedrørende eventuelle finansielle bidrag fra tredjelande, jf. nærmere forordningens artikel 29. Se også Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens guide på https://kfst.dk/vejledninger/2024/20242106-guide-til-virksomheder-eus-forordning-om-udenlandske-subsidier-ved-offentlige-kontrakter samt Kommissionens meddelelse C(2026) 42 final af 9. januar 2026 “Retningslinjer for anvendelsen af visse bestemmelser i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2022/2560 om udenlandske subsidier, der fordrejer det indre marked”.
Vis mere
Yderligere produkter/tjenester: Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Varighed: 4 år
Kontraktens, rammeaftalens eller det dynamiske indkøbssystems varighed
Denne kontrakt kan forlænges
Beskrivelse
Beskrivelse af fornyelser: Udbydes hvert 4. år.
Højeste antal fornyelser: 0
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0001

2️⃣
Intern ID: 2-1
Titel: Delkontrakt 2: Kontinuerlige sensorbaserede glukosemålere (CGM)
Anslået værdi uden moms: 2 602 850 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Delkontrakten vedrører indkøb af kontinuerlige sensorbaserede glukosemålingssystemer (CGM). Delkontrakten omfatter sensorer, modtagere samt de øvrige systemkomponenter, det tilbehør og de forbrugsvarer, der er nødvendige eller relevante for at tage det tilbudte CGM-system i brug og anvende det som forudsat, herunder eksempelvis sendere/transmittere. Som en integreret del af leverancen skal leverandøren stille tilhørende digitale løsninger til rådighed, herunder apps samt patient- og klinikerplatforme, og levere oplæring i anvendelsen af de tilbudte produkter samt teknisk support til patienter. Delkontraktens nærmere omfang fremgår af udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 2 og Kontraktbilag 3. Som en integreret del af leverancen skal leverandøren stille tilhørende digitale løsninger til rådighed, herunder apps samt patient- og klinikerplatforme, og levere oplæring i anvendelsen af de tilbudte produkter samt teknisk support til patienter. Delkontraktens nærmere omfang fremgår af udbudsmaterialet, herunder Kontraktbilag 2 og Kontraktbilag 3.
Vis mere
Yderligere oplysninger:
Udbudsmaterialet, herunder udbudsbetingelserne, offentliggøres via det internetbaserede udbudssystem "CTM" fra Mercell. Således kan udbudsmaterialet, herunder evt. rettelsesblade, downloades via https://eu.eu-supply.com/ctm/supplier/publictenders?B=REGIONMIDT. Al kommunikation vedrørende dette udbud skal foregå via CTM i overensstemmelse med udbudsbetingelserne - og ikke via ordregivers ovenfor oplyste e-mail. Adgang til udbudsmaterialet og deltagelse i udbuddet kræver online registrering i CTM. Det er gratis at oprette sig som bruger i systemet. Efter registreringen logger Tilbudsgiver sig ind i øverste venstre hjørne. Herefter kommer der en oversigt over alle regionens udbud, og der klikkes på det relevante udbud, hvorefter udbudsmaterialet kommer frem, herunder de bilag, som skal afleveres som en del af det samlede tilbud. Bemærk venligst, at både ordregivers og Tilbudsgivers handlinger logges i systemet. Ved tekniske spørgsmål til brugen af systemet, kontakt venligst Mercells support på telefon 70 20 80 14 Spørgsmål til selve udbuddet skal stilles til ordregiver via spørgsmål/svar-modulet inde i systemet. Svar på disse spørgsmål offentliggøres i anonymiseret form i systemet, hvor de er tilgængelige for alle. Ordregiver afholder et informationsmøde på det i tidsplanen anførte tidspunkt og sted, jf. udbudsbetingelserne. Frist for tilmelding fremgår ligeledes af udbudsbetingelserne. Tilbuddet skal fremsendes på dansk. Efterspurgt dokumentation kan dog fremsendes på engelsk. Udbuddet er opdelt i 2 delkontrakter; (1) AID insulinpumper og (2) Kontinuerlige sensorbaserede glukosemålere. Kontrakten er ikke yderligere opdelt i delkontrakter, idet yderligere opdeling ikke vurderes at forbedre tilbudsgivernes adgang til udbuddet eller styrke konkurrencen. Den samlede maksimale værdi af Delkontrakt 2 i kontraktperioden er, uanset hvad der i øvrigt måtte fremgå af Kontrakten, 3.904.250.000 kr. ekskl. moms. I denne værdi er indregnet alle de i udbuddet – af Delkontrakten – deltagende regioners køb under Delkontrakten. Kunden er dog berettiget til at ændre og herunder udvide Delkontraktens maksimale værdi inden for den ændringsadgang, der følger af udbudslovens §§ 178-184. Den anslåede værdi er fastsat på grundlag af de deltagende regioners realiserede forbrug i 2025 tillagt et øget fremtidigt forventet forbrug i Kontraktens fireårige periode. Hertil kommer et øget forventet indkøb af forbrugsvarer i behandlingsperioderne. Forbruget er således fremskrevet med en forventet årlig vækst af indkøb af Produkter omfattet af delaftalerne. Ordregiver har fastsat den maksimale værdi ud fra en samlet vurdering af de usikkerhedsfaktorer, der på tidspunktet for udbuddet af kontrakten var til stede vedrørende det estimerede forbrug i kontraktens løbetid. Den maksimale værdi er fastsat til den anslåede værdi med et tillæg på 50 % (afrundet). Den anslåede og den maksimale værdi er fastsat ud fra en samlet vurdering af de konkrete usikkerheder om det fremtidige forbrug, herunder navnlig en mulig udvidelse af anvendelsen af CGM til patienter med type 2-diabetes og en øget anvendelse af AID-behandling til patienter med type 1-diabetes. Hertil kommer usikkerhed om udviklingen i patientgrundlag, behandlingspraksis, teknologi og priser. Den maksimale værdi er baseret på bl.a. tilgængelige historiske data, erfaringer og fremskrivninger, som alle er behæftet med en vis usikkerhed. Ligeledes er der en uundgåelig usikkerhed omkring udviklingen i forbruget af Produkterne. Den anslåede og maksimale værdi er ikke udtryk for et garanteret indkøb på delkontrakterne eller en garanteret omsætning. Opmærksomheden henledes desuden på, at udbuddet er omfattet af Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2022/2560 af 14. december 2022 om udenlandske subsidier, der fordrejer det indre marked. Tilbudsgivere er fra den 12. oktober 2023, forpligtede til som en del af deres tilbud at fremsende en anmeldelse/erklæring vedrørende eventuelle finansielle bidrag fra tredjelande, jf. nærmere forordningens artikel 29. Se også Konkurrence- og Forbrugerstyrelsens guide på https://kfst.dk/vejledninger/2024/20242106-guide-til-virksomheder-eus-forordning-om-udenlandske-subsidier-ved-offentlige-kontrakter samt Kommissionens meddelelse C(2026) 42 final af 9. januar 2026 “Retningslinjer for anvendelsen af visse bestemmelser i Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2022/2560 om udenlandske subsidier, der fordrejer det indre marked”.
Vis mere
Yderligere produkter/tjenester: Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0002
Omfanget af udbuddet
Yderligere produkter/tjenester:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-02 10:00:00 📅
Betingelser for åbning af tilbud (Oplysninger om bemyndigede personer og åbningsprocedure):
Tilbuddene vil blive åbnet i det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiverne har ikke adgang til at overvære åbningen af tilbud.
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Oplysninger om elektronisk auktion
Der vil blive anvendt en elektronisk auktion
Beskrivelse
Oplysninger om elektronisk auktion:
De vindende tilbudsgivere findes ved, at der efter tilbudsfristen, jf. Udbudsbetingelsernes pkt. 4, konkurreres om de laveste årlige behandlingspriser, jf. Udbudsbetingelsernes pkt.12.2, i en e-auktion, jf. udbudslovens § 109. De vindende tilbud vil herefter blive rangeret i en kaskade efter laveste årlige behandlingspris. Alle tilbudsgivere, der afgiver konditionsmæssige tilbud, vil blive opfordret til deltage i e-auktionen. Opfordringen fremsendes samtidigt til Tilbudsgiverne pr. delkontrakt. E-auktionen finder tidligst sted 3 arbejdsdage efter fremsendelsen af opfordringen. Se i øvrigt tidsplanen i Udbudsbetingelsernes pkt. 4. Der afholdes e-auktion for hver delkontrakt. De to e-auktioner afholdes samtidig. E-auktionen løber i 2 timer, men forlænges med 15 min, såfremt der afgives tilbud, hvor den årlig behandlings-pris reduceres mere end 100 kr. i løbet af de sidste 5 minutter af auktionen. Efter afslutningen af E-auktionen skal Tilbudsgiver opdatere sine priser på de positioner som indgår i beregningen af den årlige behandlingspris, således at de afspejler den i E-auktionen tilbudte samlet årlige behandlings-pris. Tilbudsgiver vælger selv på hvilke positioner, priserne reduceres efterfølgende, for at opnå den i E-auktionen tilbudte årlige behandlingspris. Det vil under E-auktionen være muligt at se sin rangering, men ikke de øvrige leverandørers priser. Ved E-auktionen deltager hver tilbudsvariant som et selvstændigt tilbud. E-auktionen afholdes via CTM/EU-Supply.
Vis mere
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører
Det maksimale antal deltagere: 8
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Yderligere oplysninger:
Tilbuddene vil blive åbnet i det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiverne har ikke adgang til at overvære åbningen af tilbud.
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser i forbindelse med kontrakten
Betingelser for opfyldelse af kontrakten:
Såfremt kontrakten tildeles en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium), skal deltagerne i sammenslutningen påtage sig solidarisk hæftelse og udpege en fælles befuldmægtiget, jf. nærmere herom I udbudsbetingelserne. Der gælder følgende særlige vilkår for opfyldelse af Kontrakten. - Miljø- og samfundsansvar - Databehandleraftale - Bodsbestemmelse - Embargo - IPI-foranstaltninger - Eventuelt krav om investeringsscreening. Tilbudsgiver bør afklare, om dennes aftaleindgåelse vil være omfattet af et sådant krav. Se nærmere herom i udbudsbetingelserne.
Vis mere
Betingelser for deltagelse
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Aktiver, der administreres af en kurator
+ 19 mere
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
jf. Udbudslovens §135, stk. 1, nr. 2
jf. Udbudslovens §135, stk. 1, nr. 3
jf. Udbudslovens §135, stk. 1, nr. 5
jf. Udbudslovens §135, stk. 1, nr. 1
jf. Udbudslovens §135, stk. 1, nr. 4
jf. Udbudslovens §135, stk. 1, nr. 6
jf. Udbudslovens §137, stk. 1, nr. 1
jf. Udbudslovens §137, stk. 1, nr. 3
jf. Udbudslovens §136, nr. 4
jf. udbudslovens §136, nr. 3 og §137, stk. 1, nr. 5
jf. Udbudslovens §136, nr. 1.
jf. Udbudslovens §136, nr. 2
jf. Udbudslovens §135, stk. 3
jf. Udbudslovens §137, stk. 1, nr. 2

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Region Midtjylland
Nationalt registreringsnummer: 29190925
Afdeling: Indkøb & Medicoteknik
Postadresse: Olof Palmes Allé 15
Postnummer: 8200
Postby: Aarhus N
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Anders Kahr Dalsgaard
E-mail: anders.dalsgaard@stab.rm.dk 📧
Telefon: +45 78410000 📞
URL: https://www.udbud.rm.dk 🌏
Gruppeleder
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/253854 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Sundhed
Oplysninger om fælles indkøb
Kontrakten omfatter fælles indkøb
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460193&TID=200420637&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460193&TID=200420637&B= 🌏
ID for den foregående bekendtgørelse: 196722-2026
Beskrivelse:
De vindende tilbudsgivere findes ved, at der efter tilbudsfristen, jf. Udbudsbetingelsernes pkt. 4, konkurreres om de laveste årlige behandlingspriser, jf. Udbudsbetingelsernes pkt.12.2, i en e-auktion, jf. udbudslovens § 109. De vindende tilbud vil herefter blive rangeret i en kaskade efter laveste årlige behandlingspris. Alle tilbudsgivere, der afgiver konditionsmæssige tilbud, vil blive opfordret til deltage i e-auktionen. Opfordringen fremsendes samtidigt til Tilbudsgiverne pr. delkontrakt. E-auktionen finder tidligst sted 3 arbejdsdage efter fremsendelsen af opfordringen. Se i øvrigt tidsplanen i Udbudsbetingelsernes pkt. 4. Der afholdes e-auktion for hver delkontrakt. De to e-auktioner afholdes samtidig. E-auktionen løber i 2 timer, men forlænges med 15 min, såfremt der afgives tilbud, hvor den årlig behandlings-pris reduceres mere end 100 kr. i løbet af de sidste 5 minutter af auktionen. Efter afslutningen af E-auktionen skal Tilbudsgiver opdatere sine priser på de positioner som indgår i beregningen af den årlige behandlingspris, således at de afspejler den i E-auktionen tilbudte samlet årlige behandlings-pris. Tilbudsgiver vælger selv på hvilke positioner, priserne reduceres efterfølgende, for at opnå den i E-auktionen tilbudte årlige behandlingspris. Det vil under E-auktionen være muligt at se sin rangering, men ikke de øvrige leverandørers priser. Ved E-auktionen deltager hver tilbudsvariant som et selvstændigt tilbud. E-auktionen afholdes via CTM/EU-Supply.
Vis mere
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Ordregiver forbeholder sig retten til at indhente supplerende oplysninger i overensstemmelse med Udbudslovens § 159, stk. 5. Der kan afgives sideordnede tilbud, som i Udbudsbetingelserne benævnes tilbudsvarianter. Den enkelte tilbudsgiver kan afgive op til to tilbud på Delkontrakt 1 og op til tre tilbud på Delkontrakt 2. De nærmere betingelser for afgivelse af tilbudsvarianter fremgår af Udbudsbetingelsernes pkt. 10.2.
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Tolboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Københavns omegn 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://kfst.dk/udbud 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Klage skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt, og 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere. Samtidig med klagens fremsendelse til Klagenævnet for Udbud skal klageren sende en kopi af klagen med bilag til Ordregiveren, gerne pr. e-mail.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 169-603306 (2026-09-01)