Rammeaftale om levering af fjernvarmerør og muffemontage DN400-DN600
I/S Vestforbrænding og datterselskaber
Ordregiver skal etablere et ca. 5,0 km nyt fjernvarmetracé med tilhørende afgreningsbygværker, som strækker sig fra Bygherres matrikel på Ejby Mosevej 219 i Glostrup til Borupvang, i Ballerup i forbindelse med etablering af en ny lavtemperatur transmissionsledning strækning 1.0 også benævnt LTL S1.0. Fjernvarmetracéet skal etableres i to kommuner; Ballerup Kommune og Glostrup Kommune. Harrestrup Å løber som kommunegrænse. LTL S1.0 udføres hovedsageligt i DN 600 prærør i serie 2 enkeltrør, hvorefter der i senere stækninger etableres ledningsstræk i DN500-DN400. Ordregiver estimerer dermed den samlede aftaleværdi til at udgøre 100.000.000,00 DKK over en 8-årig periode. Aftalens anslåede værdi udgør 100.000.000,00 DKK. Aftalens samlede maksimale værdi udgør 150.000.000,00 DKK. Den anslåede maksimale værdi er et udtryk for ordregivers skøn, og værdien/mængderne er således vejledende og entreprenøren/leverandøren er ikke garanteret nogen minimumsomsætning. Aftalen er ikke eksklusiv og begrænser ikke Ordregivers mulighed for samhandel med andre leverandører.
DeadlineFristen for modtagelse af bud var på 2026-06-23. Indkøbet blev offentliggjort på 2026-05-22.
LeverandørerFølgende leverandører er nævnt i tildelingsbeslutninger eller andre indkøbsdokumenter:
Hvem? Hvad?- • Almindelige bygge- og anlægsarbejder i forbindelse med rørledninger › Rørlægningsarbejde › Rørforlægningsarbejder
- • Fittings til rørledninger › Rørmuffer
- • Rørledninger › Fjernvarmerørledninger
- • Hovedstaden › Københavns omegn
- • Oslo og Viken › Oslo
- • Sjælland › Østsjælland
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-05-22 | Udbudsbekendtgørelse |
| 2026-08-03 | Bekendtgørelse om indgåede kontrakter |
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Rammeaftale om levering af fjernvarmerør og muffemontage DN400-DN600
Referencenummer:
25-02839
Kort beskrivelse:
Produkter/tjenester: Rørforlægningsarbejder 📦
Anslået værdi uden moms: 100 000 000 DKK 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst i det pågældende land
Beskrivelse
Intern ID:
25-02839
Yderligere produkter/tjenester: Land: Danmark 🇩🇰
Varighed: 6 år
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: 2 gange à 1 års option på forlængelse.
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/25/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-06-23 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører ✅
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-06-11 10:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser ✅
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: I/S Vestforbrænding og datterselskaber
Nationalt registreringsnummer:
10866111
Postadresse: Ejby Mosevej 219
Postnummer: 2600
Postby: Glostrup
Region: Københavns omegn 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Vibe Blum
E-mail: vdb@vestfor.dk 📧
Telefon: +45 20461918 📞
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/293501 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Produktion, transport og distribution af gas og varme
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=455645&TID=200416318&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=455645&TID=200416318&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405708 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/om-klagenaevnet-for-udbud 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Samme som: Gennemgå organ
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 100-358720 (2026-05-22)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Anslået værdi uden moms: 100 000 000 DKK 💰
Samlet værdi af indkøbsaftalen (ekskl. moms): 100 000 000 DKK (framework approximate) 💰
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse: 150 000 000 DKK 💰
Tildeling af kontrakt
Der tildeles en kontrakt/et parti ✅
Klageprocedurer
Antal klagere: 0
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Kontraktnummer:
Rammeaftale om levering af fjernvarmerør og muffemontage DN400-DN600 - Kingspan LOGSTOR
Dato for indgåelse af kontrakten: 2026-07-12 📅
Oplysninger om udbud
Antal modtagne bud: 2
Oplysninger om kontraktens/parcellens værdi (ekskl. moms)
Rammeaftalens maksimumværdi: 150 000 000 DKK 💰
Revurderet værdi af rammeaftalen: 100 000 000 DKK 💰
Kontraktens/parcellens samlede værdi: 55783283.28 DKK 💰
Tilbud – Identifikator:
Rammeaftale om levering af fjernvarmerør og muffemontage DN400-DN600 - Kingspan LOGSTOR
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter:
LOT-0000
Produktets eller tjenesteydelsens oprindelsesland: Danmark 🇩🇰
Navn og adresse på kontrahenten
Navn: LOGSTOR DENMARK HOLDING ApS
Nationalt registreringsnummer:
35375627
Postadresse: 11 Danmarksvej
Postnummer: 9670
Postby: Løgstør
Region: Nordjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: lars.christensen@kingspan.com 📧
Telefon: +45 91865816 📞
Den økonomiske operatørs størrelse: Mellemstor virksomhed
Kilde: OJS 2026/S 149-541439 (2026-08-03)