PET/CT-skannere

Region Hovedstaden

Rammeaftale på PET/CT-skannere. Skannerne skal samlet kunne dække hele det kliniske og forskningsmæssige anvendelsesområde for moderne PET/CT, herunder onkologi, hæmatologi, neurologi inkl. demensudredning og bevægeforstyrrelser, kardiologi, infektion/inflammation, endokrinologi, ortopædi/reumatologi, pædiatri og theranostik.

Deadline

Fristen for modtagelse af bud var på 2026-08-26. Indkøbet blev offentliggjort på 2026-07-09.

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-07-09 Udbudsbekendtgørelse
2026-08-05 Udbudsbekendtgørelse
2026-08-11 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-07-09)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: PET/CT-skannere
Referencenummer: 26039301
Kort beskrivelse:
Rammeaftale på PET/CT-skannere. Skannerne skal samlet kunne dække hele det kliniske og forskningsmæssige anvendelsesområde for moderne PET/CT, herunder onkologi, hæmatologi, neurologi inkl. demensudredning og bevægeforstyrrelser, kardiologi, infektion/inflammation, endokrinologi, ortopædi/reumatologi, pædiatri og theranostik.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Udstyr til billeddannelse til medicinsk, dental og veterinær brug 📦
Anslået værdi uden moms: 315 000 000 DKK 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst i det pågældende land
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 2
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 2

1️⃣
Intern ID: 26039301
Mængde: 15 styk
Yderligere oplysninger: I forhold til
Yderligere produkter/tjenester: Hovedsted eller sted for udførelsen:
Udførelsessted vil være i nuværende Region Hovedstaden og Region Sjælland. Fra 1. januar 2027 bliver de to regioner slået sammen til Region Østdanmark, så derefter er udførelsessted.
Land: Danmark 🇩🇰
Varighed: 4 år
Højeste antal fornyelser: 1
Yderligere oplysninger om fornyelser: Køber har option på at kunne forlænge Kontrakten i 1 periode á 24 måneder.
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger
Beskrivelse af mulighederne:
Rammeaftalen omfatter følgende optioner: Option på opbevaring Option på licenser Option på udstyr Uddannelsesoptioner Serviceoptioner Reservedele Derudover skal Køber have mulighed for at tilkøbe demontering, bortskaffelse og/eller tilbagekøb af eksisterende udstyr.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske kataloger
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 50
Kvalitetskriterium (navn): Kvalitet og Funktionalitet
Kvalitetskriterium (vægtning): 50
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0001

2️⃣
Intern ID: 2-1
Titel: Delaftale 1: PET/CT Long Field of View
Mængde: 3 styk
Anslået værdi uden moms: 75 000 000 DKK 💰
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0002

3️⃣
Intern ID: 3-2
Titel: Delaftale 2: PET/CT Normal Field of View (1)
Mængde: 6 styk
Anslået værdi uden moms: 120 000 000 DKK 💰
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0003

4️⃣
Intern ID: 4-3
Titel: Delaftale 3: PET/CT Open Field of View
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0004

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Nærværende udbud er et offentligt udbud offentliggjort ved udbudsbekendtgørelse i EU-tidende. Udbuddet omhandler køb af PET/CT-skannere til Regions hospitaler. Udbuddet er opdelt i tre delaftaler. For hver delaftale indgås på baggrund af dette udbud en rammeaftale. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på 2 ud af 3 delaftaler. Tilbudsgiver kan således max afgive to tilbud.
Vis mere
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-08-26 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører
Det maksimale antal deltagere: 1
Udbudsbetingelser
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Der kræves en garanti
Elektronisk katalog: Tilladt
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Krav om deponering og sikkerhedsstillelse:
Sikkerhedsstillelse ved forudbetaling, ratefordeling 30-40-30. Garantistillelse i afhjælpningsperioden. De nærmere detaljer fremgår af udbudsmaterialet.

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Region Hovedstaden
Nationalt registreringsnummer: 29190623
Postadresse: Kongens Vænge 2
Postnummer: 3400
Postby: Hillerød
Region: Nordsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Heidi Laanstra
E-mail: heidi.suzette.oppelstrup.laanstra@regionh.dk 📧
Telefon: +45 40137204 📞
URL: https://www.regionh.dk/ 🌏
Gruppeleder
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/66963 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Sundhed
Oplysninger om fælles indkøb
Kontrakten omfatter fælles indkøb
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=458113&TID=200418663&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=458113&TID=200418663&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
I forhold til ESPD del III udelukkelsesgrunde pkt. gælder samtlige frivillige udelukkelsesgrunde for dette udbud, jf. ESPD for den totale oversigt. I forhold til fremsendelse af tilbud, kan der filer (billedmateriale), som CTM ikke kan varetage grundet størrelsen. Til disse filer kan Tilbudsgiver anvende en sikker intern cloudbaseret fildelingsløsning eller Secure data transfer via mail, eller sende/aflevere filerne på usb-nøgle til følgende adresse: Region Hovedstaden Koncernindkøb Kongens Vænge 2, Blok E 3400 Hillerød. Att: Heidi Laanstra
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Offentligt udbud (rammeaftale): 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere.
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 132-480017 (2026-07-09)
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-05)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Anslået værdi uden moms: 315 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID: 26039301-6a4f51dd42146cb6c1dc90b0
Anslået værdi uden moms: 75 000 000 DKK 💰
120 000 000 DKK 💰

Ændringer
Andre supplerende oplysninger
Delaftale 1 (LOT-0001) annulleres, da det ikke er en delaftale, men en samlet beskrivelse af udbuddet. Udbuddet består i alt af tre delaftaler. Delaftale 1: PET/CT Long Field of View Delaftale 2: PET/CT Normal Field of View Delaftale 3: PET/CT Open Field of View
Vis mere
Hovedårsagen til ændringen: Hensigt om annullering
Oplysninger om ændringer
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres: 7e92597e-21a0-4ca1-a5ae-509129d5f165-01
Kilde: OJS 2026/S 150-546616 (2026-08-05)
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-11)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Anslået værdi uden moms: 315 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
75 000 000 DKK 💰
Varighed: 2 år
Anslået værdi uden moms: 120 000 000 DKK 💰

Ændringer
Tekst, der skal berigtiges i den oprindelige meddelelse
Partiets identifikationsnummer: LOT-0001
Ny værdi
Tekst:
Den planlagte løbetid var oplyst til 4 år. Det er ændret til 2 år. Dvs. den planlagte løbetid er 2 år og derudover er der mulighed for en gang forlængelse i 24 måneder, så rammeaftalens max løbetid er 4 år inkl. evt. forlængelse.
Tekst, der skal berigtiges i den oprindelige meddelelse
Partiets identifikationsnummer: LOT-0002
LOT-0003
Andre supplerende oplysninger
Den planlagte løbetid var oplyst til 4 år. Det er ændret til 2 år. Dvs. den planlagte løbetid er 2 år og derudover er der mulighed for en gang forlængelse i 24 måneder, så rammeaftalens max løbetid er 4 år inkl. evt. forlængelse.
Hovedårsagen til ændringen: Berigtigelse – køber
Oplysninger om ændringer
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres: 80aea5a4-fa50-4c31-aab4-777888850a83-01
Kilde: OJS 2026/S 154-557932 (2026-08-11)