Kontrakt om leje af industrivaskemaskiner og tørretumblere

Guldborgsund Kommune

Guldborgsund Kommune udbyder hermed en kontrakt om leje af industrivaskemaskiner og tørretumblere. Udbuddet gennemføres i forbindelse med Kommunens hjemtagelse af kommunal rengøring, hvor Kommunen har behov for at få leveret et udvalg af professionelle, driftssikre industrivaskemaskiner og tørretumbler, der skal understøtte den daglige rengøring på kommunens enheder, herunder skoler, daginstitutioner, plejecentre, administrationsbygninger mv. Kontrakten omfatter industrivaskemaskiner og tørretumblere, heraf: • 39 stk. 6 kg. industrivaskemaskiner • 9 stk. 8 kg industrivaskemaskiner • 15 stk. tørretumblere, heraf 8 stk. med aftræk og 7 stk. med varmepumpe teknologi. Maskinerne skal være leveret opsat og og klar til drift 1. januar 2027.

Deadline

Deadline 2026-10-01

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-08-31 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-31)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Kontrakt om leje af industrivaskemaskiner og tørretumblere
Referencenummer: 26-020333
Kort beskrivelse:
Guldborgsund Kommune udbyder hermed en kontrakt om leje af industrivaskemaskiner og tørretumblere. Udbuddet gennemføres i forbindelse med Kommunens hjemtagelse af kommunal rengøring, hvor Kommunen har behov for at få leveret et udvalg af professionelle, driftssikre industrivaskemaskiner og tørretumbler, der skal understøtte den daglige rengøring på kommunens enheder, herunder skoler, daginstitutioner, plejecentre, administrationsbygninger mv. Kontrakten omfatter industrivaskemaskiner og tørretumblere, heraf: • 39 stk. 6 kg. industrivaskemaskiner • 9 stk. 8 kg industrivaskemaskiner • 15 stk. tørretumblere, heraf 8 stk. med aftræk og 7 stk. med varmepumpe teknologi. Maskinerne skal være leveret opsat og og klar til drift 1. januar 2027.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Vaske-/tørremaskiner 📦
Anslået værdi uden moms: 3 200 000 DKK 💰
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst
Beskrivelse
Intern ID: 26-020333
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)
Yderligere oplysninger:
PERSONLIGE FORHOLD – OBLIGATORISKE OG FRIVILLIGE UDELUKKELSESGRUNDE Tilbudsgiver skal udfylde det fælles europæiske udbudsdokument ESPD. OBLIGATORISKE UDELUKKELSESGRUNDE Ordregiver skal udelukke Tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiver er omfattet af en af de i udbudslovens §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. FRIVILLIGE UDELUKKELSESGRUNDE Ordregiver vil endvidere udelukke Tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiver, jf. udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1, 2, 3, 4, 5 og 6. DOKUMENTATION FOR PERSONLIGE FORHOLD Følgende dokumentation for personlige forhold skal fremlægges, når Ordregiver anmoder herom: 1) Et uddrag fra det relevante register eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed, der viser, at Tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde i § 135, stk. 1 2) Et certifikat udstedt af den kompetente myndighed i det pågældende land som dokumentation for, at Tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i de i § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og 6 nævnte tilfælde. For så vidt angår danske Tilbudsgivere, kan dokumentationen bestå i en serviceattest. Serviceattester udstedes af Erhvervsstyrelsen. Serviceattesten må maksimalt være udstedt seks måneder før tilbudsfristen. Udsteder Tilbudsgivers land ikke de nævnte certifikater eller dokumenter, kan de erstattes af en erklæring under ed eller erklæring på tro og love i overensstemmelse med udbudslovens § 153, stk. 2. Ordregiver kan ikke udelukke en Tilbudsgiver, der er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135, 136 og 137, såfremt denne har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at Tilbudsgiver er pålidelig i henhold til udbudslovens § 138. Anvender Tilbudsgiver underleverandør(er) skal ovenstående dokumentation afgives af den økonomiske enhed, som Tilbudsgiver anvender. Baserer Tilbudsgiver sig på anden enheds økonomiske og/eller tekniske formåen skal ovenstående dokumentation afgives af den økonomiske enhed, som Tilbudsgiver baserer sig på. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) skal ovenstående dokumentation fremsendes af samtlige deltagende virksomheder. SÆRLIG UDELUKKELSE I MEDFØR AF RÅDETS FORORDNING (EU) 2022/576 Ordregiver skal i medfør af Rådets Forordning (EU) 2025/395 af 24. februar 2025 om restriktive foranstaltninger overfor Rusland, der er udstedt på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, udelukke følgende typer af Tilbudsgivere fra deltagelse i udbudsprocedure, idet Ordregiver ikke må tildele Kontrakt til disse. ØKONOMISK OG FINANSIEL FORMÅEN Tilbudsgiver skal opfylde følgende minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, jf. udbudslovens § 142: • Egenkapitalen skal i det seneste regnskabsår være positiv For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravene. For tilbudsgivere, der baserer sig på andre økonomiske aktørers økonomiske formåen gælder, at tilbudsgiveren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravene. Støttende enheder, hvis støtte er nødvendig for tilbudsgiverens opfyldelse af minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, hæfter solidarisk med tilbudsgiveren for tilbuddet og opfyldelsen af en eventuel aftale. Tilbudsgiver skal afgive oplysning herom i ESPD’ets afsnit: ”Udvælgelse”. TEKNISK OG/ELLER FAGLIG FORMÅEN Tilbudsgiver skal opfylde følgende minimumskrav til teknisk og faglig formåen, jf. udbudslovens § 143: • Tilbudsgiver skal angive én sammenlignelig reference i forhold til den udbudte kontrakt, der er udført inden for de seneste tre år, regnet fra tilbudsfristen. Med ”tilsvarende opgave” forstås kontrakt om opgaver, der i sin karakter af ydelser og omfang heraf er sammenlignelig med den udbudte opgave om levering af gulvvaskere. • Referencen skal indeholde oplysninger om: o Opgavens art og omfang, dvs. om opgaven dækkede hele eller dele af en kommune eller virksomhed o Kontraktsum o Tidsforløbet for opgavens udførelse, dvs. start og slutdato o Hvem arbejdet er udført for o Kontaktoplysninger, angiv navn, telefonnummer og e-mail • Opgaverne skal have været i gang i minimum ét år inden for de seneste tre år. Det vil sige, at opgaver, der er igangsat forud for perioden og afsluttes efter periodens udløb kan medtages, hvis de har haft en varighed af minimum ét år inden for de seneste tre år. Hvis referencen er en rammeaftale, kan der alene lægges vægt på de dele af referencen, der er udført inden for de seneste tre år før ansøgningsfristen.
Vis mere
Yderligere produkter/tjenester: Hovedsted eller sted for udførelsen: I Guldborgsund kommune
Varighed: 4 år
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser:
Kunden kan ensidigt forlænge Kontrakten med op til to (2) gange tolv (12) måneder på uændrede vilkår.
Oplysninger om elektroniske kataloger
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Kriterier for tildeling
Omkostningskriterium (navn): Totalomkostninger (TCO)
Omkostningskriterium (vægtning): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens §§ 56 og 57, jf. lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025.
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-01 07:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Elektronisk katalog: Påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Type af fast tal: Fast værdi (pr. enhed)

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Guldborgsund kommune
Nationalt registreringsnummer: 2918 8599
Postadresse: PARKVEJ 37
Postnummer: 4800
Postby: Nykøbing Falster
Region: Vest- og Sydsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Inga Chiang Kejs
E-mail: ick@guldborgsund.dk 📧
Telefon: +45 54731000 📞
URL: https://WWW.GULDBORGSUND.DK 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/65802 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460301&TID=200420735&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460301&TID=200420735&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
PERSONLIGE FORHOLD – OBLIGATORISKE OG FRIVILLIGE UDELUKKELSESGRUNDE Tilbudsgiver skal udfylde det fælles europæiske udbudsdokument ESPD. OBLIGATORISKE UDELUKKELSESGRUNDE Ordregiver skal udelukke Tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiver er omfattet af en af de i udbudslovens §§ 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde. FRIVILLIGE UDELUKKELSESGRUNDE Ordregiver vil endvidere udelukke Tilbudsgiver fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis Tilbudsgiver, jf. udbudslovens § 137 stk. 1, nr. 1, 2, 3, 4, 5 og 6. DOKUMENTATION FOR PERSONLIGE FORHOLD Følgende dokumentation for personlige forhold skal fremlægges, når Ordregiver anmoder herom: 1) Et uddrag fra det relevante register eller tilsvarende dokument udstedt af en kompetent retslig eller administrativ myndighed, der viser, at Tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrunde i § 135, stk. 1 2) Et certifikat udstedt af den kompetente myndighed i det pågældende land som dokumentation for, at Tilbudsgiver ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene i de i § 135, stk. 3 og § 137, stk. 1, nr. 2 og 6 nævnte tilfælde. For så vidt angår danske Tilbudsgivere, kan dokumentationen bestå i en serviceattest. Serviceattester udstedes af Erhvervsstyrelsen. Serviceattesten må maksimalt være udstedt seks måneder før tilbudsfristen. Udsteder Tilbudsgivers land ikke de nævnte certifikater eller dokumenter, kan de erstattes af en erklæring under ed eller erklæring på tro og love i overensstemmelse med udbudslovens § 153, stk. 2. Ordregiver kan ikke udelukke en Tilbudsgiver, der er omfattet af en eller flere af udelukkelsesgrundene i udbudslovens §§ 135, 136 og 137, såfremt denne har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at Tilbudsgiver er pålidelig i henhold til udbudslovens § 138. Anvender Tilbudsgiver underleverandør(er) skal ovenstående dokumentation afgives af den økonomiske enhed, som Tilbudsgiver anvender. Baserer Tilbudsgiver sig på anden enheds økonomiske og/eller tekniske formåen skal ovenstående dokumentation afgives af den økonomiske enhed, som Tilbudsgiver baserer sig på. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium) skal ovenstående dokumentation fremsendes af samtlige deltagende virksomheder. SÆRLIG UDELUKKELSE I MEDFØR AF RÅDETS FORORDNING (EU) 2022/576 Ordregiver skal i medfør af Rådets Forordning (EU) 2025/395 af 24. februar 2025 om restriktive foranstaltninger overfor Rusland, der er udstedt på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine, udelukke følgende typer af Tilbudsgivere fra deltagelse i udbudsprocedure, idet Ordregiver ikke må tildele Kontrakt til disse. ØKONOMISK OG FINANSIEL FORMÅEN Tilbudsgiver skal opfylde følgende minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, jf. udbudslovens § 142: • Egenkapitalen skal i det seneste regnskabsår være positiv For konsortier gælder, at konsortiedeltagerne tilsammen skal opfylde minimumskravene. For tilbudsgivere, der baserer sig på andre økonomiske aktørers økonomiske formåen gælder, at tilbudsgiveren og den støttende enhed tilsammen skal opfylde minimumskravene. Støttende enheder, hvis støtte er nødvendig for tilbudsgiverens opfyldelse af minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, hæfter solidarisk med tilbudsgiveren for tilbuddet og opfyldelsen af en eventuel aftale. Tilbudsgiver skal afgive oplysning herom i ESPD’ets afsnit: ”Udvælgelse”. TEKNISK OG/ELLER FAGLIG FORMÅEN Tilbudsgiver skal opfylde følgende minimumskrav til teknisk og faglig formåen, jf. udbudslovens § 143: • Tilbudsgiver skal angive én sammenlignelig reference i forhold til den udbudte kontrakt, der er udført inden for de seneste tre år, regnet fra tilbudsfristen. Med ”tilsvarende opgave” forstås kontrakt om opgaver, der i sin karakter af ydelser og omfang heraf er sammenlignelig med den udbudte opgave om levering af gulvvaskere. • Referencen skal indeholde oplysninger om: o Opgavens art og omfang, dvs. om opgaven dækkede hele eller dele af en kommune eller virksomhed o Kontraktsum o Tidsforløbet for opgavens udførelse, dvs. start og slutdato o Hvem arbejdet er udført for o Kontaktoplysninger, angiv navn, telefonnummer og e-mail • Opgaverne skal have været i gang i minimum ét år inden for de seneste tre år. Det vil sige, at opgaver, der er igangsat forud for perioden og afsluttes efter periodens udløb kan medtages, hvis de har haft en varighed af minimum ét år inden for de seneste tre år. Hvis referencen er en rammeaftale, kan der alene lægges vægt på de dele af referencen, der er udført inden for de seneste tre år før ansøgningsfristen.
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning-0 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Samme som: Navn og adresser
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v., gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf. lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens § 2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf. lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, og udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 168-602153 (2026-08-31)