HTS Microscope
Danmarks Tekniske Universitet - DTU
DTU requires a high content screening microscope with confocal capabilities for small molecule and genetic, image-based screens. The microscope must be integratable into our robotic screening platform and possess state of the art optics and accompanying image analysis software.
DeadlineFristen for modtagelse af bud var på 2026-08-17. Indkøbet blev offentliggjort på 2026-06-19.
Hvem? Hvad? Hvor?- • Hovedstaden › Byen København
- • Hovedstaden › Københavns omegn
- • Midtjylland › Østjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-06-19 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-06-19)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: HTS Microscope
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Laboratorieudstyr, optisk udstyr og præcisionsudstyr (ikke briller) 📦
Anslået værdi uden moms: 305 000 EUR 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst
Beskrivelse
Intern ID:
Yderligere produkter/tjenester: Mikroskoper 📦
Varighed: 8 år
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 40
Kvalitetskriterium (navn): Quality
Kvalitetskriterium (vægtning): 60
Titel
Partiets identifikationsnummer:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-08-17 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: engelsk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-06-09 22:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Danmarks Tekniske Universitet - DTU
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Anker Engelunds Vej 1
Postnummer: 2800
Postby: Kgs. Lyngby
Region: Københavns omegn 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: David Fajnzylber
E-mail: dafaj@dtu.dk 📧
Telefon: +45 93596840 📞
URL: https://www.dtu.dk 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/165863 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Uddannelse
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=457590&TID=200418168&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=457590&TID=200418168&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Nævnenes hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@erst.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 118-426072 (2026-06-19)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: HTS Microscope
Referencenummer:
11077
Kort beskrivelse:
DTU requires a high content screening microscope with confocal capabilities for small molecule and genetic, image-based screens. The microscope must be integratable into our robotic screening platform and possess state of the art optics and accompanying image analysis software.
Vis mere
Produkter/tjenester: Laboratorieudstyr, optisk udstyr og præcisionsudstyr (ikke briller) 📦
Anslået værdi uden moms: 305 000 EUR 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst
Beskrivelse
Intern ID:
11077
Yderligere produkter/tjenester: Mikroskoper 📦
Varighed: 8 år
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 40
Kvalitetskriterium (navn): Quality
Kvalitetskriterium (vægtning): 60
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-08-17 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: engelsk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-06-09 22:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Danmarks Tekniske Universitet - DTU
Nationalt registreringsnummer:
30060946
Postadresse: Anker Engelunds Vej 1
Postnummer: 2800
Postby: Kgs. Lyngby
Region: Københavns omegn 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: David Fajnzylber
E-mail: dafaj@dtu.dk 📧
Telefon: +45 93596840 📞
URL: https://www.dtu.dk 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/165863 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Uddannelse
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=457590&TID=200418168&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=457590&TID=200418168&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Nævnenes hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@erst.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Complaint regarding award of contract:
Complaint regarding the award of a contract must be submitted no later than 45 calendar days from the date after the Contracting Authority has published a notice in the European Union Official Journal informing that the Contracting Authority has awarded/concluded a contract, cf. lov om Klagenævnet for Udbud (Complaints Board for Tenders) § 7, Section 2, no. 1.
Vis mere
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 118-426072 (2026-06-19)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕
- Laboratorieudstyr, optisk udstyr og præcisionsudstyr (ikke briller) (5 nye indkøb)
- Apparatur til kontrol og prøvning (1)
- Diverse måle- og testapparatur
- Geologiske og geofysiske instrumenter
- Industrielle processtyringsanlæg og fjernstyringsudstyr
- Instrumenter til kontrol af fysiske karakteristika (3)
- Måleudstyr
- Navigationsinstrumenter og meteorologiske instrumenter
- Optiske instrumenter (1)
- Tidsmålere og lignende målere; parkometre