EU-udbud af snerydning og glatførebekæmpelse - Tingbjerg Bydelsforening
fsb
fsb udbyder på vegne af Tingbjerg Bydelsforening snerydning og glatførebekæmpelse for Tingbjerg området og inviterer hermed interesserede tilbudsgivere til at byde på dette udbud.Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. punkt. 7. og opfylder eventuelle mindstekrav, kan afgive tilbud.
DeadlineDeadline 2026-09-25
Hvem?- • fsb
- • Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester › Isrydning
- • Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester › Snerydning
- • Hovedstaden › Byen København
- • Hovedstaden › Københavns omegn
- • Midtjylland › Vestjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-08-24 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-24)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: EU-udbud af snerydning og glatførebekæmpelse - Tingbjerg Bydelsforening
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Snerydning 📦
Anslået værdi uden moms: 1 680 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er) ✅
Yderligere produkter/tjenester: Isrydning 📦
Hovedsted eller sted for udførelsen: Tingbjerg Bydelsforening
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Varighed: 72 måneder
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-25 10:00:00 📅
Betingelser for åbning af buddene: 2026-09-25 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Åbningsdato: 2026-09-25 10:00:00 📅
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-15 10:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Fsb
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Rådhuspladsen 59, 2. sal
Postnummer: 1550
Postby: København V
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Johnny Stahl Hansen
E-mail: jsh@fsb.dk 📧
Telefon: +45 33132144 📞
URL: http://www.fsb.dk 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Boliger og offentlige faciliteter
Kommunikation
URL til dokumenter: https://permalink.mercell.com/289675343.aspx 🌏
URL for deltagelse: https://permalink.mercell.com/289675343.aspx 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
Fax: +45 33307799 📠
URL: http://www.naevneneshus.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
Fax: +45 41715100 📠
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 163-584486 (2026-08-24)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: EU-udbud af snerydning og glatførebekæmpelse - Tingbjerg Bydelsforening
Referencenummer:
Tingbjerg vinter
Kort beskrivelse:
fsb udbyder på vegne af Tingbjerg Bydelsforening snerydning og glatførebekæmpelse for Tingbjerg området og inviterer hermed interesserede tilbudsgivere til at byde på dette udbud.Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. punkt. 7. og opfylder eventuelle mindstekrav, kan afgive tilbud.
Vis mere
Produkter/tjenester: Snerydning 📦
Anslået værdi uden moms: 1 680 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
Tingbjerg vinter
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er) ✅
Yderligere produkter/tjenester: Isrydning 📦
Hovedsted eller sted for udførelsen: Tingbjerg Bydelsforening
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Varighed: 72 måneder
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
fsb udbyder på vegne af Tingbjerg Bydelsforening snerydning og glatførebekæmpelse for Tingbjerg området og inviterer hermed interesserede tilbudsgivere til at byde på dette udbud.Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56 (lov nr. 1564 af 15. december 2015), hvilket betyder, at enhver der ikke er omfattet af udelukkelsesgrundene, jf. punkt. 7. og opfylder eventuelle mindstekrav, kan afgive tilbud.
Vis mere
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-25 10:00:00 📅
Betingelser for åbning af buddene: 2026-09-25 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Åbningsdato: 2026-09-25 10:00:00 📅
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-15 10:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Fsb
Nationalt registreringsnummer:
10355117
Postadresse: Rådhuspladsen 59, 2. sal
Postnummer: 1550
Postby: København V
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Johnny Stahl Hansen
E-mail: jsh@fsb.dk 📧
Telefon: +45 33132144 📞
URL: http://www.fsb.dk 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Boliger og offentlige faciliteter
Kommunikation
URL til dokumenter: https://permalink.mercell.com/289675343.aspx 🌏
URL for deltagelse: https://permalink.mercell.com/289675343.aspx 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
Fax: +45 33307799 📠
URL: http://www.naevneneshus.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
Fax: +45 41715100 📠
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til LBK nr. 448 af 8.5.2024 om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende frister for indgivelse af klage:
Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af særlige bestemmelser om prækvalifikation, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort.
Klage over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden;
30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at kontrakten er indgået, forudsat at underretningen har indeholdt en begrundelse for beslutningen.
Klage over indgåelse af rammeaftaler efter udbudslovens afsnit II, III og §§ 191 og 192, efter tilbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. naevneneshus.dk
Klage over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har meddelt sin beslutning.
Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4 for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden
30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en sådan bekendtgørelse, forudsat at bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning.
Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden efter lovens § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. Hvis klagen ikke er indgivet i disse perioder, skal klageren tillige angive, om der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 163-584486 (2026-08-24)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕
- Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse (>20 nye indkøb)
- Virksomhed i forbindelse med rydning og hygiejne i by- og landområder og lignende tjenester (12)
- Bekæmpelse af blyforurening
- Fjernelse af graffiti
- Gaderengøring og -fejning
- Isrydning (8)
- Rengøring af strande (1)
- Rensning og tømning af nedløbsbrønde (2)
- Snerydning (9)
- Tjenesteydelser i forbindelse med fjernelse af asbest
- Virksomhed i forbindelse med desinficering og desinfestering i by- og landområder