Videoproduktion
Aalborg Universitet
Dette udbud vedrører en rammeaftale om videoproduktion. Aalborg Universitet (AAU) søger en partner med ekspertise inden for videoproduktion – særligt i arbejdet med forskningsformidling og øvrige enkeltproduktioner. Formålet med samarbejdet er at skabe engagerende videoer, der fanger relevante målgrupper. Dette skal styrke AAU’s kommunikation og skabe synlighed. Målgrupperne vil variere afhængigt af den pågældende opgave, men det vil især dreje sig om eksternt rettede videoer. Potentielle målgrupper kan være den brede offentlighed, beslutningstagere, praktikere inden for et givent område og/eller fonde.
DeadlineFristen for modtagelse af bud var på 2026-04-07. Indkøbet blev offentliggjort på 2026-03-04.
LeverandørerFølgende leverandører er nævnt i tildelingsbeslutninger eller andre indkøbsdokumenter:
Hvem? Hvad?- • Virksomhed i forbindelse med film og video › Produktion af spillefilm og videobånd samt tilhørende aktiviteter
- • Hovedstaden › Byen København
- • Midtjylland › Vestjylland
- • Nordjylland › Nordjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-03-04 | Udbudsbekendtgørelse |
| 2026-08-14 | Bekendtgørelse om indgåede kontrakter |
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Videoproduktion
Referencenummer:
3d040f90-9b9f-4c30-a0c5-e20cb35f9dbd
Kort beskrivelse:
Produkter/tjenester: Produktion af spillefilm og videobånd samt tilhørende aktiviteter 📦
Anslået værdi uden moms: 12 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
4210096b-940a-4d0c-94e9-8e8b68f8aa4c
Postadresse: Fredrik Bajers Vej 7K
Postnummer: 9220
By: Aalborg
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Nordjylland 🏙️
Varighed: 2 år
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser: 2 x 1 år.
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 40
Kvalitetskriterium (navn): Kvalitet
Kvalitetskriterium (vægtning): 60
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-04-07 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører ✅
Det maksimale antal deltagere: 1
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-03-25 11:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Aalborg Universitet
Nationalt registreringsnummer:
29102384
Postadresse: Fredrik Bajers Vej 7K
Postnummer: 9220
Postby: Aalborg Øst
Region: Nordjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Benjamin Grøndahl Thenstrup
E-mail: bgt@adm.aau.dk 📧
Telefon: 99407635 📞
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Uddannelse
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/ca#/tender/fd091e64-c9e0-4c65-aaf7-df96953d3095/material 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/fd091e64-c9e0-4c65-aaf7-df96953d3095/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk 🌏
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 045-152654 (2026-03-04)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Anslået værdi uden moms: 12 000 000 DKK 💰
Samlet værdi af indkøbsaftalen (ekskl. moms): 12 000 000 DKK (framework approximate) 💰
Rammeaftalernes maksimumværdi i denne bekendtgørelse: 12 000 000 DKK 💰
Tildeling af kontrakt
Der tildeles en kontrakt/et parti ✅
Klageprocedurer
Antal klagere: 0
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Kontraktnummer:
Aftale med Final Film
Dato for indgåelse af kontrakten: 2026-08-13 📅
Oplysninger om udbud
Antal modtagne bud: 10
Oplysninger om kontraktens/parcellens værdi (ekskl. moms)
Rammeaftalens maksimumværdi: 12 000 000 DKK 💰
Revurderet værdi af rammeaftalen: 12 000 000 DKK 💰
Tilbud – Identifikator:
Tilbud fra Final Film
ID for delkontrakt eller gruppe af delkontrakter:
LOT-0000
Navn og adresse på kontrahenten
Navn: Final Film ApS
Nationalt registreringsnummer:
44177846
Postnummer: 9000
Postby: Aalborg
Region: Nordjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Den økonomiske operatørs størrelse: Mellemstor virksomhed
Kilde: OJS 2026/S 157-567133 (2026-08-14)