Vintertjeneste

Stevns Kommune

Stevns Kommune udbyder vintertjeneste, forstået som glatførebekæmpelse og snerydning på dele af kommunens trafikarealer.

Deadline

Deadline 2026-09-28

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-08-26 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-26)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Vintertjeneste
Referencenummer: 26082026
Kort beskrivelse:
Stevns Kommune udbyder vintertjeneste, forstået som glatførebekæmpelse og snerydning på dele af kommunens trafikarealer.
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Snerydning 📦
Beskrivelse
Intern ID: 26082026
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)
Yderligere produkter/tjenester: Isrydning 📦
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Østsjælland 🏙️
Varighed
Startdato: 2026-11-01 📅
Slutdato: 2031-04-01 📅
Oplysninger om elektroniske kataloger
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-28 08:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk katalog: Påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Stevns kommune
Nationalt registreringsnummer: 29208654
Postadresse: Rådhuspladsen 4
Postnummer: 4660
Postby: Store Heddinge
Region: Østsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Tomas Tomasson
E-mail: tomatoma@stevns.dk 📧
Telefon: +45 56575692 📞
URL: https://stevns.dk/ 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/193901 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460068&TID=200420517&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460068&TID=200420517&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Tomas Tomasson
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud m.v. (loven kan hentes på www.retsinformation.dk), gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet udvalgt skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage, jf.lovens § 7, stk. 1, fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen i overensstemmelse med lovens §2, stk. 1, nr. 1, og udbudslovens § 171, stk. 2. I andre situationer skal klage over udbud, jf.lovens § 7, stk. 2, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt.Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf.udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om hvorvidt klagen er indgivet i standstill - perioden, jf.lovens § 6, stk. 4.I tilfælde hvor klagen ikke er indgivet i standstill - perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf.lovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på: www.erhvervsstyrelsen.dk.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 166-594709 (2026-08-26)