Vandmiljø Randers A/S - Forsikringsudbud
Vandmiljø Randers A/S
Vandmiljø Randers A/S ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: All risk forsikring: Bygning, løsøre, driftstab, meromkostninger, IT og transport og Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring, delaftale 2: Entreprise- og montageforsikring, delaftale 3: Erhvervs- og produktansvarsforsikring, delaftale 4: Arbejdsskadeforsikring og delaftale 5: Motorkøretøjsforsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2027.
DeadlineDeadline 2026-10-06
Hvem? Hvad?- • Ansvarsforsikringstjenester › Ansvarsforsikring for motorkøretøjer
- • Ansvarsforsikringstjenester › Generelle ansvarsforsikringstjenester
- • Forsikring af tekniske anlæg, hjælpetjenester i forbindelse med forsikring, skadesopgørelse, aktuarvirksomhed og administration af bjærgning › Forsikring af tekniske anlæg
- • Forsikring i forbindelse med transport › Motorkøretøjsforsikring
- • Forsikringstjenester › Retshjælpforsikring og entrepriseforsikring
- • Forsikringstjenester › Ulykkes- og sygeforsikring
- • Skades- eller tabsforsikring › Forsikring i forbindelse med brand
- • Skades- eller tabsforsikring › Tingskadeforsikring
- • Hovedstaden › Byen København
- • Midtjylland › Vestjylland
- • Midtjylland › Østjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-09-02 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-02)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Vandmiljø Randers A/S - Forsikringsudbud
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Finansielle tjenester og forsikringstjenester 📦
Anslået værdi uden moms: 6 015 000 DKK 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst i det pågældende land
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier ✅
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 5
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 5
1️⃣
Intern ID:
Titel: Delaftale 1: All risk forsikring: Bygning, løsøre, driftstab, meromkostninger, IT og transport og Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring
Anslået værdi uden moms: 2 415 000 DKK 💰
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er) ✅
Beskrivelse af udbuddet:
Yderligere produkter/tjenester:
Hovedsted eller sted for udførelsen: Visse dækninger omfatter også risici i udlandet jf. det samlede udbudsmateriale.
Land: Danmark 🇩🇰
Varighed: 60 måneder
Kontraktens, rammeaftalens eller det dynamiske indkøbssystems varighed
Denne kontrakt kan forlænges ✅
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser:
Indstillinger ✅
Beskrivelse af mulighederne:
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 60
Kvalitetskriterium (navn): Kvalitet
Kvalitetskriterium (vægtning): 40
Titel
Partiets identifikationsnummer:
2️⃣
Intern ID:
Titel: Delaftale 2: Entreprise- og montageforsikring
Anslået værdi uden moms: 1 415 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Titel
Partiets identifikationsnummer:
3️⃣
Intern ID:
Titel: Delaftale 3: Erhvervs- og produktansvarsforsikring
Anslået værdi uden moms: 775 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Titel
Partiets identifikationsnummer:
4️⃣
Intern ID:
Titel: Delaftale 4: Arbejdsskadeforsikring
Anslået værdi uden moms: 625 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Pris (justeringskoefficient): 80
Kvalitetskriterium (vægtning): 20
Titel
Partiets identifikationsnummer:
5️⃣
Intern ID:
Titel: Delaftale 5: Motorkøretøjsforsikring
Anslået værdi uden moms: 785 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Hovedsted eller sted for udførelsen:
Partiets identifikationsnummer:
Omfanget af udbuddet
Yderligere produkter/tjenester:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/25/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-06 21:59:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk katalog: Påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser ✅
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
De vigtigste finansieringsbetingelser og betalingsordninger og/eller henvisning til de relevante bestemmelser, der regulerer dem: Jf. Kontraktvilkårene.
Betingelser i forbindelse med kontrakten
Betingelser for opfyldelse af kontrakten: Jf. det samlede udbudsmateriale.
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Vandmiljø Randers A/S
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Ny Havnevej 20
Postnummer: 8960
Postby: Randers SØ
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Karin Wiggers
E-mail: udbud@howdendanmark.dk 📧
Telefon: +45 44124202 📞
URL: https://www.howdengroup.com/dk-da 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/287387 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Vand
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460419&TID=200420839&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460419&TID=200420839&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for udbud
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Nævnets Hus, Toldbodgade 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naeveneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk/ 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 170-606566 (2026-09-02)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Vandmiljø Randers A/S - Forsikringsudbud
Referencenummer:
200420839
Kort beskrivelse:
Vandmiljø Randers A/S ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: Delaftale 1: All risk forsikring: Bygning, løsøre, driftstab, meromkostninger, IT og transport og Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring, delaftale 2: Entreprise- og montageforsikring, delaftale 3: Erhvervs- og produktansvarsforsikring, delaftale 4: Arbejdsskadeforsikring og delaftale 5: Motorkøretøjsforsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2027.
Vis mere
Produkter/tjenester: Finansielle tjenester og forsikringstjenester 📦
Anslået værdi uden moms: 6 015 000 DKK 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst i det pågældende land
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier ✅
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 5
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 5
1️⃣
Intern ID:
1-0
Titel: Delaftale 1: All risk forsikring: Bygning, løsøre, driftstab, meromkostninger, IT og transport og Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring
Anslået værdi uden moms: 2 415 000 DKK 💰
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er) ✅
Beskrivelse af udbuddet:
Vandmiljø Randers A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor All risk forsikring: Bygning, løsøre, driftstab, meromkostninger, IT og transport og Maskinkasko- og maskin- og branddriftstabsforsikring. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne aftale.
Vis mere
Land: Danmark 🇩🇰
Varighed: 60 måneder
Kontraktens, rammeaftalens eller det dynamiske indkøbssystems varighed
Denne kontrakt kan forlænges ✅
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 2
Yderligere oplysninger om fornyelser:
Forsikringsaftalen skal etableres for 3-årig periode med ret til forlængelse i op til 1 x 2 år eller 2 x 1 år.
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger ✅
Beskrivelse af mulighederne:
3.1 Glas og sanitet
3.2 Svamp og insekt
3.3 Udvidet rørskade
Oplysninger om elektroniske kataloger
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 60
Kvalitetskriterium (navn): Kvalitet
Kvalitetskriterium (vægtning): 40
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0001
2️⃣
Intern ID:
2-1
Titel: Delaftale 2: Entreprise- og montageforsikring
Anslået værdi uden moms: 1 415 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Vandmiljø Randers A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Entreprise- og montageforsikring.
Yderligere produkter/tjenester:
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0002
3️⃣
Intern ID:
3-2
Titel: Delaftale 3: Erhvervs- og produktansvarsforsikring
Anslået værdi uden moms: 775 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Vandmiljø Randers A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvarsforsikring.
Yderligere produkter/tjenester:
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0003
4️⃣
Intern ID:
4-3
Titel: Delaftale 4: Arbejdsskadeforsikring
Anslået værdi uden moms: 625 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Vandmiljø Randers A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskadeforsikring.
Yderligere produkter/tjenester:
Kriterier for tildeling
Pris (justeringskoefficient): 80
Kvalitetskriterium (vægtning): 20
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0004
5️⃣
Intern ID:
5-4
Titel: Delaftale 5: Motorkøretøjsforsikring
Anslået værdi uden moms: 785 000 DKK 💰
Beskrivelse af udbuddet:
Vandmiljø Randers A/S ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Yderligere produkter/tjenester:
Forsikringsaftalen skal etableres for 3-årig periode med ret til forlængelse i op til 1 x 2 år eller 2 x 1 år.
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0005
Omfanget af udbuddet
Yderligere produkter/tjenester:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/25/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-06 21:59:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk katalog: Påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser ✅
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
De vigtigste finansieringsbetingelser og betalingsordninger og/eller henvisning til de relevante bestemmelser, der regulerer dem: Jf. Kontraktvilkårene.
Betingelser i forbindelse med kontrakten
Betingelser for opfyldelse af kontrakten: Jf. det samlede udbudsmateriale.
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Vandmiljø Randers A/S
Nationalt registreringsnummer:
32285708
Postadresse: Ny Havnevej 20
Postnummer: 8960
Postby: Randers SØ
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Karin Wiggers
E-mail: udbud@howdendanmark.dk 📧
Telefon: +45 44124202 📞
URL: https://www.howdengroup.com/dk-da 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/287387 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Vand
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460419&TID=200420839&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=460419&TID=200420839&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Nævnets Hus, Toldbodgade 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naeveneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk/ 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: » Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1. 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2. 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3. seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4. 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 170-606566 (2026-09-02)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕