Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015). Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler og gennemføres med henblik på at indgå 2 rammeaftaler á 4-års varighed vedr.: ● Delaftale 1: Medarbejdere med dansk som andetsprog. ● Delaftale 2: Udenlandske sygeplejersker på vej til autorisation. Rammeaftaleværdien for delaftale 1 forventes at være kr. 5.500.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 7.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Rammeaftaleværdien for Delaftale 2 forventes at være kr. 2.550.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 3.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Kriterier for tildeling af rammeaftalerne er følgende: ● Pris 30 %, ● Kvalitet 70 %. Under Kvalitet vægtes følgende delkriterier: • Dansk i ældreplejen 20 %, • Progression og differentiering 20 %, • Pædagogisk tilgang 20 %, • Virksomhedsforlagt undervisning 20 %, • Organisering 20 %.
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-25) Objekt Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af sprogstøtte til medarbejdere i Københavns Kommune 2026
Referencenummer: 26-7839
Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015). Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler og gennemføres med henblik på at indgå 2 rammeaftaler á 4-års varighed vedr.: ● Delaftale 1: Medarbejdere med dansk som andetsprog. ● Delaftale 2: Udenlandske sygeplejersker på vej til autorisation. Rammeaftaleværdien for delaftale 1 forventes at være kr. 5.500.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 7.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Rammeaftaleværdien for Delaftale 2 forventes at være kr. 2.550.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 3.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Kriterier for tildeling af rammeaftalerne er følgende: ● Pris 30 %, ● Kvalitet 70 %. Under Kvalitet vægtes følgende delkriterier: • Dansk i ældreplejen 20 %, • Progression og differentiering 20 %, • Pædagogisk tilgang 20 %, • Virksomhedsforlagt undervisning 20 %, • Organisering 20 %.
Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015). Udbuddet er opdelt i 2 delaftaler og gennemføres med henblik på at indgå 2 rammeaftaler á 4-års varighed vedr.: ● Delaftale 1: Medarbejdere med dansk som andetsprog. ● Delaftale 2: Udenlandske sygeplejersker på vej til autorisation. Rammeaftaleværdien for delaftale 1 forventes at være kr. 5.500.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 7.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Rammeaftaleværdien for Delaftale 2 forventes at være kr. 2.550.000,- ekskl. moms med en maksimal værdi på kr. 3.000.000,- ekskl. moms for hele aftaleperioden på 4 år. Kriterier for tildeling af rammeaftalerne er følgende: ● Pris 30 %, ● Kvalitet 70 %. Under Kvalitet vægtes følgende delkriterier: • Dansk i ældreplejen 20 %, • Progression og differentiering 20 %, • Pædagogisk tilgang 20 %, • Virksomhedsforlagt undervisning 20 %, • Organisering 20 %.
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Afholdelse af sprogkurser📦 Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier ✅
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 2
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 2
1️⃣
Intern ID: 26-7839
Yderligere produkter/tjenester:
Procedure Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015).
Udbuddet omfatter sprogstøtte til medarbejdere ansat i Københavns Kommunes Sundheds- og Omsorgsforvaltning. Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om sociale og andre specifikke tjenesteydelser over tærskelværdien (Light-regimet) jf. Udbudslovens afsnit III (Lov nr. 1564 af 15.12.2015).
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-25 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder Udbudsbetingelser
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Ordregivende myndighed Navn og adresser
Navn: Københavns Kommune - Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Nationalt registreringsnummer: 64942212
Afdeling: Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Postadresse: Borups Allé 177
Postnummer: 2400
Postby: København NV
Region: Byen København
🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Claus Thuebæk
E-mail: zj9m@kk.dk📧
Telefon: +45 51778722📞
Fax: +45 51778722 📠 Kommunikation
URL til dokumenter: https://permalink.mercell.com/289481861.aspx🌏
URL for deltagelse: https://permalink.mercell.com/289481861.aspx🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland
🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk📧
Telefon: +45 72405600📞
Fax: +45 33307799 📠
URL: http://www.naevneneshus.dk🌏 Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København
🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk📧
Telefon: +45 41715000📞
Fax: +45 41715100 📠
URL: http://www.kfst.dk🌏 Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til LBK nr. 448 af 8.5.2024 om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende frister for indgivelse af klage:
Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af særlige bestemmelser om prækvalifikation, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort.
Klage over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden;
30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at kontrakten er indgået, forudsat at underretningen har indeholdt en begrundelse for beslutningen.
Klage over indgåelse af rammeaftaler efter udbudslovens afsnit II, III og §§ 191 og 192, efter tilbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. naevneneshus.dk
Klage over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har meddelt sin beslutning.
Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4 for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden
30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en sådan bekendtgørelse, forudsat at bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning.
Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden efter lovens § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. Hvis klagen ikke er indgivet i disse perioder, skal klageren tillige angive, om der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer
I henhold til LBK nr. 448 af 8.5.2024 om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende frister for indgivelse af klage:
Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af særlige bestemmelser om prækvalifikation, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort.
Klage over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden;
30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at kontrakten er indgået, forudsat at underretningen har indeholdt en begrundelse for beslutningen.
Klage over indgåelse af rammeaftaler efter udbudslovens afsnit II, III og §§ 191 og 192, efter tilbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. naevneneshus.dk
Klage over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden:
20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har meddelt sin beslutning.
Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4 for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden
30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en sådan bekendtgørelse, forudsat at bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning.
Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden efter lovens § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. Hvis klagen ikke er indgivet i disse perioder, skal klageren tillige angive, om der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Kilde: OJS 2026/S 164-587977 (2026-08-25)
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01) Procedure Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-02 10:00:00 📅
Ændringer Tekst, der skal berigtiges i den oprindelige meddelelse
Partiets identifikationsnummer: LOT-0001 LOT-0002 Andre supplerende oplysninger
Ordregiver har forlænget tilbudsfristen til fredag d. 2. oktober kl.12:00. Derudover har ordregiver tilføjet nærmere beskrivelse vedr. økonomisk formåen jf. udbudsbetingelsernes afsnit 6.2.
Hovedårsagen til ændringen: Ajourførte oplysninger
Oplysninger om ændringer
Udgave af den foregående bekendtgørelse, der skal ændres: bc7fe310-20df-44a9-872c-711cb652a27a-01
Kilde: OJS 2026/S 169-605430 (2026-09-01)