Udbud af helhedspleje efter ældreloven samt praktisk støtte og personlig pleje efter serviceloven for borgere i eget hjem

Københavns Kommune - Sundheds- og Omsorgsforvaltningen

Udbuddet omfatter levering af helhedspleje efter Ældreloven samt praktisk hjælp og støtte og personlig hjælp og pleje efter Serviceloven. Herudover omfatter udbuddet overdragede opgaver efter Sundhedsloven (sygepleje). Aftalen omfatter hjemmeboende borgere i Københavns Kommune, som er visiteret til de omfattede Ydelser. Visitationen sker gennem Københavns Kommunes relevante visitationsenheder, og aftalen omfatter således borgere i hele Københavns Kommune. Der indgås som udgangspunkt aftale med to leverandører, mellem hvilke borgerne har frit valg. Omfanget af Ydelser afhænger derfor af antallet af visiterede borgere samt borgernes valg af leverandør. Ordregiver ønsker at indgå en 4-årig aftale med mulighed for forlængelse i op til 48 måneder fordelt på tre på hinanden følgende optioner: første option på op til 24 måneder, anden option på op til 12 måneder og tredje option på op til 12 måneder. Optionerne kan alene udnyttes i forlængelse af hinanden.

Deadline

Deadline 2026-09-30

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-08-28 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-28)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af helhedspleje efter ældreloven samt praktisk støtte og personlig pleje efter serviceloven for borgere i eget hjem
Referencenummer: 2026-0274703
Kort beskrivelse:
Udbuddet omfatter levering af helhedspleje efter Ældreloven samt praktisk hjælp og støtte og personlig hjælp og pleje efter Serviceloven. Herudover omfatter udbuddet overdragede opgaver efter Sundhedsloven (sygepleje). Aftalen omfatter hjemmeboende borgere i Københavns Kommune, som er visiteret til de omfattede Ydelser. Visitationen sker gennem Københavns Kommunes relevante visitationsenheder, og aftalen omfatter således borgere i hele Københavns Kommune. Der indgås som udgangspunkt aftale med to leverandører, mellem hvilke borgerne har frit valg. Omfanget af Ydelser afhænger derfor af antallet af visiterede borgere samt borgernes valg af leverandør. Ordregiver ønsker at indgå en 4-årig aftale med mulighed for forlængelse i op til 48 måneder fordelt på tre på hinanden følgende optioner: første option på op til 24 måneder, anden option på op til 12 måneder og tredje option på op til 12 måneder. Optionerne kan alene udnyttes i forlængelse af hinanden.
Vis mere
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Hjemmehjælp 📦
Anslået værdi uden moms: 1 300 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID: 2026-0274703
Yderligere produkter/tjenester: Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Byen København 🏙️
Varighed: 96 måneder
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Udbuddet gennemføres i henhold til reglerne om light-regimet, jf. udbudslovens afsnit III, lovbekendtgørelse nr. 116 af 3. februar 2025 om udbudsloven. Udbuddet gennemføres uden prækvalifikation, og alle interesserede økonomiske aktører, der opfylder minimumskravene til egnethed, kan således afgive tilbud i overensstemmelse med udbudsmaterialet. Ordregiver forbeholder sig retten til at gennemføre forhandlinger med en eller flere tilbudsgivere samt til at tildele kontrakten på baggrund af de indledende tilbud uden at gennemføre yderligere forhandlinger.
Vis mere
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-30 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-11 21:59:00 📅

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Københavns Kommune - Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Nationalt registreringsnummer: 64942212
Afdeling: Sundheds- og Omsorgsforvaltningen
Postadresse: Borups Allé 177
Postnummer: 2400
Postby: København NV
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Fahim Mohammad Saber
E-mail: dw9m@kk.dk 📧
Telefon: +45 51778722 📞
Fax: +45 51778722 📠
Kommunikation
URL til dokumenter: https://permalink.mercell.com/289891786.aspx 🌏
URL for deltagelse: https://permalink.mercell.com/289891786.aspx 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud - Nævnenes Hus
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
Fax: +45 33307799 📠
URL: http://www.naevneneshus.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
Fax: +45 41715100 📠
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til LBK nr. 448 af 8.5.2024 om Klagenævnet for Udbud (med senere ændringer) gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over udbud eller beslutninger omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet, som ikke er omfattet af særlige bestemmelser om prækvalifikation, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Klage over indgåelse af en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem omfattet af udbudslovens afsnit II eller III eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden; 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at kontrakten er indgået, forudsat at underretningen har indeholdt en begrundelse for beslutningen. Klage over indgåelse af rammeaftaler efter udbudslovens afsnit II, III og §§ 191 og 192, efter tilbudsloven eller forsyningsvirksomhedsdirektivet skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere om tildelingsbeslutningen. naevneneshus.dk Klage over en ordregivers beslutning om at videreføre en kontrakt, jf. udbudslovens § 185, stk. 2, skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 20 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har meddelt sin beslutning. Har en ordregiver fulgt proceduren i lovens § 4 for at sikre, at en kontrakt ikke erklæres for uden virkning, skal en klage over, at ordregiveren i strid med udbudsdirektivet eller forsyningsvirksomhedsdirektivet har indgået en kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende, være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har offentliggjort en sådan bekendtgørelse, forudsat at bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed indeholder begrundelsen for ordregiverens beslutning. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden efter lovens § 3, stk. 1 eller 2, eller i den periode på 10 kalenderdage, som er fastsat i § 4, stk. 1, nr. 2. Hvis klagen ikke er indgivet i disse perioder, skal klageren tillige angive, om der begæres opsættende virkning, jf. lovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Kilde: OJS 2026/S 167-597584 (2026-08-28)