Udbud af frugtordning hos DR

Danmarks Radio

Nærværende udbud vedrører køb, levering og omdeling af økologisk frugt til frugtordning hos DR. DR har i mange år haft mulighed for en fast frugtleverance i de enkelte afdelinger. DR ønsker fortsat at tilbyde de ansatte i DR frisk frugt gennem en ordning med ugentlig levering om omdeling af økologisk frugt til DR’s lokationer: DR Byen, DR Aarhus, DR Aabenraa, DR Rønne, DR Næstved, DR Odense, DR Aalborg, DR Holstebro og DR Vejle.

Deadline

Deadline 2026-10-05

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-09-01 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Udbud af frugtordning hos DR
Referencenummer: ecf63d44-8753-40e8-965d-1d639cb80b49
Kort beskrivelse:
Nærværende udbud vedrører køb, levering og omdeling af økologisk frugt til frugtordning hos DR. DR har i mange år haft mulighed for en fast frugtleverance i de enkelte afdelinger. DR ønsker fortsat at tilbyde de ansatte i DR frisk frugt gennem en ordning med ugentlig levering om omdeling af økologisk frugt til DR’s lokationer: DR Byen, DR Aarhus, DR Aabenraa, DR Rønne, DR Næstved, DR Odense, DR Aalborg, DR Holstebro og DR Vejle.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Grøntsager, frugt og nødder 📦
Anslået værdi uden moms: 3 400 000 DKK 💰
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst i det pågældende land
Beskrivelse
Intern ID: f89c9ef6-7510-4158-afb9-3a131fcfed3b
Yderligere oplysninger:
For Leverandøren er Kontrakten uopsigelig i 3 år, hvorefter den kan opsiges med 12 måneders varsel. For DR er Kontrakten uopsigelig i 1 år, hvorefter den kan opsiges med 6 måneders varsel. Den estimerede værdi er fastsat over en periode på 4 år. DR har vurderet, at der er en sammenhæng imellem de udbudte ydelser, og dermed er ydelserne ikke egnet til opdeling, hvorfor udbuddet ikke er opdelt i delkontrakter.
Vis mere
Yderligere produkter/tjenester: Fødevarer, drikkevarer, tobak og beslægtede produkter 📦
Hovedsted eller sted for udførelsen:
DR Byen, DR Aarhus, DR Aabenraa, DR Rønne, DR Næstved, DR Odense, DR Aalborg, DR Holstebro og DR Vejle.
Land: Danmark 🇩🇰
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-05 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede leverancer
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Der stilles følgende minimumskrav til Tilbudsgivers tekniske og faglige formåen: Tilbudsgiver skal i ESPD’et beskrive mindst 1 reference på levering af relevante ydelser til en virksomhed lignende DR i en tilsvarende opgave. Med en lignende virksomhed menes virksomheder, der er sammenlignelige med DR, både hvad angår virksomhedsstørrelse samt tilstedeværelse i alle regioner. Det kan i den forbindelse oplyses, at der i DR er ca. 2350 årsværk. Med tilsvarende opgaver menes opgaver af lignende karakter, herunder levering og omdeling af frugt mm. Derudover skal følgende være opfyldt: - Opgaven skal være udført med tilstedeværelse i hele landet - Opgaven skal have genereret en omsætning på minimum DKK 500.000 årligt - Kontraktvarighed på minimum 1 år Ovenstående skal beskrives i referencen. Referencen skal have været udført inden for de seneste 3 år jf. udbudslovens § 155, Stk. 1 nr. 2. Derudover skal beskrivelsen af referencerne indeholde følgende oplysninger: 1) Referencens navn 2) Beskrivelse af opgavens indhold 3) Start- og slutdato 4) Kontaktperson med navn (samt evt. mail og/eller telefonnummer). DR vil vurdere Tilbudsgiveres egnethed ud fra den vedlagte reference og ovenstående oplysninger er afgørende for om DR kan vurdere, at tilbudsgiver lever op til egnethedskravet. Beskrivelsen af referencerne udgør dokumentation, og der vil derfor ikke blive indhentet yderligere. DR forbeholder sig dog retten til at kontakte de angivne referencer, med henblik på verificering af oplysninger. Tilbud fra Tilbudsgivere, som ikke lever op til de i udbudsbekendtgørelsen og/eller ESPD’et angivne mindstekrav, vil blive betragtet som ukonditionsmæssige og blive afvist uden yderligere evaluering.
Vis mere
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aktiver, der administreres af en kurator
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
+ 17 mere
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for
bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på
miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer: a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt, b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger, c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Vis mere
Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af
bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Er den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Er den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Administreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Er den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Danmarks Radio
Nationalt registreringsnummer: 62786515
Postadresse: DR Byen
Postnummer: 2300
Postby: København S
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Clara Bjerge Bang
E-mail: clbje@dr.dk 📧
Telefon: 28541634 📞
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Fritid, kultur og religion
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/dc830398-0021-48e2-8dd2-05930a1873ad/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/dc830398-0021-48e2-8dd2-05930a1873ad/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
For Leverandøren er Kontrakten uopsigelig i 3 år, hvorefter den kan opsiges med 12 måneders varsel. For DR er Kontrakten uopsigelig i 1 år, hvorefter den kan opsiges med 6 måneders varsel. Den estimerede værdi er fastsat over en periode på 4 år. DR har vurderet, at der er en sammenhæng imellem de udbudte ydelser, og dermed er ydelserne ikke egnet til opdeling, hvorfor udbuddet ikke er opdelt i delkontrakter.
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405708 📞
URL: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagenaevnet-for-udbud 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frister for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1. Klagenævnet for Udbuds e-mailadresse er angivet i punkt VI.4.1). Klagevejledningen fra Klagenævnet for Udbud kan findes på Klagenævnets hjemmeside.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 169-605951 (2026-09-01)