Offentligt udbud af svovlgranulatdoseringsanlæg til Helsingør Kraftvarmeværk A/S

Helsingør Kraftvarmeværk A/S

Helsingør Kraftvarmeværk A/S (HØK) skal indkøbe et svovlgranulatdoseringsanlæg, der skal indbygges og integreres i det eksisterende brændsels- og kedelanlæg. Selve svovlgranulatdoseringsanlægget skal placeres i en nyopført bygning, hvori der er afsat et volumen til selve maskinen og lagerfunktioner separat. Det samlede projekt består af en maskinteknisk del, en byggeteknisk del samt tilpasning af det eksisterende anlæg. Dette udbud omfatter indkøbet af den maskintekniske del, der bl.a. omfatter levering og installation af svovldoseringsanlægget. Tilsætning af svovl til brændslet er en kendt metode hvormed problemerne med slaggedannelse kan formindskes. Svovldoseringsanlægget vil dermed reducere slaggedannelsen og dermed øge driftseffektiviteten, mindske behovet for driftsstop, forbedre arbejdsmiljøet og sikre bedre kontrol med værkets emissioner. Projektet har således både driftsmæssig, arbejdsmiljømæssig og miljømæssig betydning.

Deadline

Deadline 2026-10-01

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-09-01 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Offentligt udbud af svovlgranulatdoseringsanlæg til Helsingør Kraftvarmeværk A/S
Referencenummer: 788617
Kort beskrivelse:
Helsingør Kraftvarmeværk A/S (HØK) skal indkøbe et svovlgranulatdoseringsanlæg, der skal indbygges og integreres i det eksisterende brændsels- og kedelanlæg. Selve svovlgranulatdoseringsanlægget skal placeres i en nyopført bygning, hvori der er afsat et volumen til selve maskinen og lagerfunktioner separat. Det samlede projekt består af en maskinteknisk del, en byggeteknisk del samt tilpasning af det eksisterende anlæg. Dette udbud omfatter indkøbet af den maskintekniske del, der bl.a. omfatter levering og installation af svovldoseringsanlægget. Tilsætning af svovl til brændslet er en kendt metode hvormed problemerne med slaggedannelse kan formindskes. Svovldoseringsanlægget vil dermed reducere slaggedannelsen og dermed øge driftseffektiviteten, mindske behovet for driftsstop, forbedre arbejdsmiljøet og sikre bedre kontrol med værkets emissioner. Projektet har således både driftsmæssig, arbejdsmiljømæssig og miljømæssig betydning.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Diverse maskiner til generelle og specielle formål 📦
Anslået værdi uden moms: 3 400 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID: 788617
Yderligere produkter/tjenester: Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Nordsjælland 🏙️
Varighed: 3 år
Varighed
Startdato: 2026-11-13 📅
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 0
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 60
Kvalitetskriterium (navn): Teknisk løsning og integration
Kvalitetskriterium (vægtning): 40
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/25/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-01 12:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
engelsk 🗣️
+ 2 mere svensk 🗣️
norsk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 3 måneder
Udbudsbetingelser
Der kræves en garanti
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede leverancer
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
For at være egnet skal tilbudsgiver opfylde følgende mindstekrav til den tekniske og faglige formåen: Tilbudsgiver skal: - Have minimum 2 referencer, som hver især dokumenterer erfaring med gennemført levering og idriftsættelse af et svovldoseringsanlæg, hvor anlæggets dosering trinløst skal kunne reguleres op og ned, og som er sammenlignelig med den udbudte opgave. - I hver af de 2 referencer beskrive den konkrete levering og de ydelser som tilbudsgiver har udført i forbindelse med leveringen og idriftsættelsen af et svovldoseringsanlæg. Hvis noget af leverancen er blevet udført af en underleverandør til tilbudsgiver, skal det tydeligt fremgå, hvor stor en del af leverancen, der er blevet leveret via underleverandøren. Hver enkelt reference bør ligeledes indeholde følgende oplysninger: - Leveringsdato og idriftsættelsesdato - Modtager af leverancen (kunden) - Kontraktværdi ekskl. moms De oplyste referencer skal være udført indenfor de seneste 10 år forud for tilbudsfristen. Med ”udført” menes, at der skal være sket levering og idriftsættelse af et svovldoseringsanlæg. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, skal sammenslutningen til sammen, oplyse 2 referencer, som opfylder de ovenfor nævnte krav. Referencelisten fra ESPD’ et betragtes som endelig dokumentation.
Vis mere
Krav om deponering og sikkerhedsstillelse:
Leverandøren skal, jf. kontraktens punkt 14, senest 10 arbejdsdage efter kontraktens underskrivelse stille en ubetinget og uigenkaldelig anfordringsgaranti fra et anerkendt pengeinstitut eller forsikringsselskab til sikkerhed for opfyldelsen af Kontrakten. Sikkerheden skal udgøre 15 % af Kontraktsummen eksklusive moms.
Vis mere
De vigtigste finansieringsbetingelser og betalingsordninger og/eller henvisning til de relevante bestemmelser, der regulerer dem: Elektronisk fakturering accepteres
Betingelser i forbindelse med kontrakten
Betingelser for opfyldelse af kontrakten:
Leverandøren skal projektere, levere, montere, idriftsætte, teste og dokumentere et komplet og fuldt funktionsdygtigt svovlgranulatdoseringsanlæg i overensstemmelse med Kontrakten og de heri fastlagte Designforudsætninger. Leverancen skal være egnet til det aftalte formål og skal som en samlet funktionel enhed kunne opfylde de aftalte Ydelsesgarantier og Procesgarantien. Når anlægget er monteret, installeret og idriftsat skal leverandøren udføre forskellige test, f.eks. en SAT test (Site Acceptance Test) jf. kontraktens punkt 7 og en Performance test jf. kontraktens punkt 8 Jf. kontraktens punkt 10 garanterer leverandøren, at Leverancen ved Overtagelsen og i Garantiperioden opfylder Kontraktens krav. Garantiperioden udgør 24 måneder regnet fra Overtagelsesdagen. Det fremgår af kontraktens punkt 11.2.1, at der er en bodsudløsende milepæl ift. overtagelsen. Betalingsplanen fremgår af kontraktens punkt 13.2 og leverandørens ansvar er begrænset jf. kontraktens punkt 19.1.
Vis mere
Betingelser for deltagelse
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
+ 10 mere
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Korruption
Rent nationale udelukkelsesgrunde
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
En ordregiver skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, når ordregiveren kan påvise, at
ansøgeren eller tilbudsgiveren i forbindelse med udøvelsen af sit erhverv har begået alvorlige forsømmelser, der sår tvivl om ansøgerens eller tilbudsgiverens integritet. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
en interessekonflikt, jf. udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
en konkurrencefordrejning som omhandlet i udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren i forhold til det pågældende udbud ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
ansøgeren eller tilbudsgiveren i det pågældende udbud har givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller ikke er i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 6, de fastsatte minimumskrav til egnethed i udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i § 145. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Udbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Vis mere
En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153
Vis mere
Ordregiveren skal udelukke en ansøger eller en tilbudsgiver, der har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
Vis mere
En ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for
handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.
bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøgerens eller tilbudsgiverens medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret. Dokumentation: i overensstemmelse med udbudslovens §§ 152-153.

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Helsingør kraftvarmeværk a/s
Nationalt registreringsnummer: 32322735
Postadresse: Energivej 25
Postnummer: 3000
Postby: Helsingør
Region: Nordsjælland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Susan Mohr Ernst
E-mail: suer@servia.dk 📧
Telefon: 48405050 📞
URL: https://www.fh.dk/ 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Produktion, transport og distribution af gas og varme
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.comdia.com/forsyning-helsingoer-as/tenderinformationshow.aspx?Id=788617 🌏
URL for deltagelse: https://www.comdia.com/forsyning-helsingoer-as/tenderinformationshow.aspx?Id=788617 🌏
Skattelovgivningsdokumentets ID: unused-id
Miljølovgivningsdokumentets ID: unused-id
Beskæftigelseslovgivningsdokumentets ID: unused-id
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 7240 5600 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Københavns omegn 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 4171 5000 📞
URL: https://www.kfst.dk/ 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 169-605048 (2026-09-01)