Nordvestjyllands Brandvæsens udbud af opbygning af tankvogn

Nordvestjyllands Brandvæsen I/S

Udbuddet, der gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne herom i udbudslovens §§ 56 og 57, vedrører aftale om opbygning af tankvogn. Aftalen er ikke opdelt i mindre delaftaler, da aftalen alene indbefatter opbygningen af 1 tankvogn og derfor ikke meningsfyldt kan opdeles i flere delaftaler. Aftalen indgås på baggrund af det aftaleudkast, der indgår som en del af udbudsmaterialet. For nærmere beskrivelse af ydelsen omfattet af aftalen henvises til det samlede udbudsmateriale.

Deadline

Deadline 2026-09-25

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-08-21 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-21)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Nordvestjyllands Brandvæsens udbud af opbygning af tankvogn
Kort beskrivelse:
Udbuddet, der gennemføres som et offentligt udbud efter reglerne herom i udbudslovens §§ 56 og 57, vedrører aftale om opbygning af tankvogn. Aftalen er ikke opdelt i mindre delaftaler, da aftalen alene indbefatter opbygningen af 1 tankvogn og derfor ikke meningsfyldt kan opdeles i flere delaftaler. Aftalen indgås på baggrund af det aftaleudkast, der indgår som en del af udbudsmaterialet. For nærmere beskrivelse af ydelsen omfattet af aftalen henvises til det samlede udbudsmateriale.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Brandkøretøjer med vandtank 📦
Anslået værdi uden moms: 2 000 000 DKK 💰
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Beskrivelse
Yderligere oplysninger:
I forbindelse med dette udbud gælder forordning (EU) nr. 833/2014, artikel 5k, som indsat ved forordning (EU) nr. 2022/576, artikel 1, nr. 23 (om ændring af forordning nr. 833/2014 om restriktive foranstaltninger på baggrund af Ruslands handlinger, der destabiliserer situationen i Ukraine). Kontraktindgåelse forudsætter derfor, at tilbudsgiveren, herunder dennes underentreprenører, leverandører eller enheder, hvis kapacitet tilbudsgiveren baserer sig på, og som tegner sig for mere end 10 % af kontraktværdien, ikke er omfattet af bestemmelsen i artikel 5k, stk. 1. Tilbudsgivere skal i den forbindelse i forbindelse med aflevering af tilbud, aflevere en underskreven tro- og loveerklæring vedr. russisk ejerdeltagelse. Hvis tilbudsgiver udgør en gruppe af økonomiske aktører, herunder midlertidige sammenslutninger (et konsortium, joint venture eller lignende), som deltager i udbudsproceduren sammen, skal der for hver af de deltagende økonomiske aktører afleveres en tro og loveerklæring vedr. russisk ejerdeltagelse.
Vis mere
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Vestjylland 🏙️
Varighed: 14 måneder
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger
Beskrivelse af mulighederne:
Tilbudsgiver skal i tilbudslisten oplyse pris for option 1-2. For en nærmere beskrivelse af optionerne henvises til kravspecifikationen. Såfremt optioner udnyttes, meddeler Ordregiver dette ved kontraktunderskrift.
Kriterier for tildeling
Kvalitetskriterium (navn): Kvalitet
Kvalitetskriterium (vægtning): 60
Pris
Pris (justeringskoefficient): 40
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0001
Beskrivelse
By: Struer

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-25 12:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Andre økonomiske eller finansielle krav
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
For at sikre at tilbudsgiver har den tilstrækkelige økonomiske og finansielle formåen til at løse den udbudte opgave, skal tilbudsgiver opfylde følgende minimumskrav til økonomisk og finansiel formåen, jf. udbudslovens § 142:
Tilbudsgiver skal have en positiv egenkapital for de seneste 3 afsluttede regnskabsår. Oplysningerne skal afgives for de seneste tilgængelige regnskabsår og afgives ved at udfylde ESPD del IV, afsnit B. Dokumentation for opfyldelse af mindstekravet skal forud for eventuel tildeling af aftale kunne fremlægges i form af enten revisorpåtegnet årsrapporter eller revisorattesteret erklæring. Hvis årsrapporter med ovennævnte oplysninger er tilgængelig på Virk.dk, vil ordregiver egenhændigt rekvirere oplysningerne.
Det seneste års aflagte årsregnskab må ikke indeholde en revisionspåtegning, der tager forbehold for virksomhedens fortsatte drift. Oplysningerne skal afgives for det senest tilgængelige regnskabsår og afgives ved at udfylde ESPD del IV, afsnit B. Dokumentation for opfyldelse af mindstekravet skal forud for eventuel tildeling af aftale kunne fremlægges i form af enten revisorpåtegnet årsrapporter eller revisorattesteret erklæring. Hvis årsrapporter med ovennævnte oplysninger er tilgængelig på Virk.dk, vil ordregiver egenhændigt rekvirere oplysningerne.
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede leverancer
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
For at sikre at tilbudsgiver har den rette tekniske og faglige formåen til at løse den udbudte opgave, skal tilbudsgiver opfylde følgende minimumskrav til teknisk og faglig formåen, jf. udbudslovens § 143: • Erfaring inden for tilsvarende leverancer af opbyggede tankvogne eller opbygning på lastbil chassis af samme eller lignende type som omfattet af nærværende udbud til beredskaber. Dokumentation skal ske ved henvisning til minimum 2 relevante referencer fra de seneste 3 år. "Relevant reference" defineres i den forbindelse som en kontrakt, hvor der indenfor de seneste 3 år fra tilbudsfristen er sket levering af min. 1 opbygget tankvogn eller opbygning på lastbil chassis af samme eller lignende type til beredskaber. Hver reference skal indeholde oplysninger om: • Leveringstidspunkt • Modtager af leverancen (Kunden) • Kort beskrivelse af leverancen Bekræftelse af opfyldelse af mindstekravet sker ved udfyldelse af ESPD-dokumentets del IV, punkt C. Oplysningerne angivet i ESPD-dokumentet om referencer kan suppleres i et særligt referencebilag, der uploades sammen med ESPD-dokumentet. Såfremt denne fremgangsmåde anvendes, bør der henvises til referencebilaget i ESPD-dokumentet. Der kræves ikke dokumentation ud over det anførte i ESPD-dokumentet (og evt. supplerende referencebilag), men Ordregiver forbeholder sig ret til at kontrollere oplysningerne heri.
Vis mere
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Aktiver, der administreres af en kurator
+ 23 mere
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Grunde vedrørende betaling af skatter og afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger
Grunde vedrørende straffedomme
Grunde, der vedrører insolvens, interessekonflikter eller forsømmelse i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Ophævelse eller en lignende sanktion
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Oplysninger herom angives i ESPD, hvor tilbudsgiver skal bekræfte, at tilbudsgiver ikke er omfattet af de obligatoriske eller frivillige udelukkelsesgrunde i udbudslovens §§ 135-137. Nødvendig dokumentation for oplysninger om udelukkelsesgrunde kan for danske virksomheder bl.a. bestå i en Serviceattest fra Erhvervsstyrelsen, der maksimalt er 6 måneder gammel.
Vis mere

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Nordvestjyllands Brandvæsen I/S
Nationalt registreringsnummer: 37 23 98 52
Postadresse: Fælledvej 17
Postnummer: 7600
Postby: Struer
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: post@nvjbrand.dk 📧
Telefon: +45 40 53 00 30 📞
URL: https://www.nvjbrand.dk/ 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Offentlig orden og sikkerhed
Kommunikation
URL til dokumenter: https://portal.iprojekt.dk/link/opbygningaftankvogn 🌏
URL for deltagelse: https://portal.iprojekt.dk/link/opbygningaftankvogn 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: nh@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +4572405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/naevnsoversigt/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Københavns omegn 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: http://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over udbud skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstillperioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Bekendtgørelsesoplysninger
Foretrukken offentliggørelsesdato: 2026-08-25Z 📅
Kilde: OJS 2026/S 163-584871 (2026-08-21)