Koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune
Horsens Kommune - Trafik og Vej
Entreprisen omfatter koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune. Udbuddet omfatter ordregivers overladelse af retten til at etablere og drive byinventar på forskellige lokaliteter til en leverandør mod retten til reklamering på dette gennem en koncessionsaftale. Koncessionsaftalen skal løbe i 15 år. Byinventaret består af buslæskærme, informationstavler, affaldsbeholdere og andet byinventar jf. kravspecifikationen, samt en række optioner. Den udbudte opgave omfatter endvidere drift og vedligehold af det opsatte udstyr.
DeadlineDeadline 2026-10-21
Hvem? Hvad?- • Diverse belægningsarbejder › Installation af vejtavler › Installation af vejudstyr
- • Konstruktioner og konstruktionsdele › Diverse konstruktioner › Læskure
- • Servicevirksomhed i forbindelse med reklame og marketing › Reklamevirksomhed
- • Tilbehør til veje › Gademøbler
- • Midtjylland › Vestjylland
- • Midtjylland › Østjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-09-01 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Reklamevirksomhed 📦
Anslået værdi uden moms: 25 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
Yderligere produkter/tjenester: Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Østjylland 🏙️
Varighed
Startdato: 2027-05-01 📅
Slutdato: 2042-07-31 📅
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger ✅
Beskrivelse af mulighederne:
Kriterier for tildeling
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 50
Kvalitetskriterium (navn): Funktionalitet, design og miljø
Kvalitetskriterium (vægtning): 35
Kvalitetskriterium (navn): Drift og vedligehold
Kvalitetskriterium (vægtning): 15
Titel
Partiets identifikationsnummer:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/23/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-21 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udelukkelsesgrund:
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Horsens Kommune - Trafik og Vej
Nationalt registreringsnummer:
Postnummer: 8700
Postby: Horsens
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Morten Møgelhøj Hansen
E-mail: mmo@horsens.dk 📧
Telefon: 76292569 📞
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Køberens kontraherende type: Køberen er en ordregiver
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/70593ca7-7c4d-4ba1-9262-5b58cba08b2d/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/70593ca7-7c4d-4ba1-9262-5b58cba08b2d/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Samme som: Navn og adresser
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 169-603220 (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune
Referencenummer:
9c05174b-58a3-4ee4-b5b8-1d84303cc174
Kort beskrivelse:
Entreprisen omfatter koncessionsaftale til reklamefinansierede busstoppesteder og andet byudstyr i Horsens Kommune. Udbuddet omfatter ordregivers overladelse af retten til at etablere og drive byinventar på forskellige lokaliteter til en leverandør mod retten til reklamering på dette gennem en koncessionsaftale. Koncessionsaftalen skal løbe i 15 år. Byinventaret består af buslæskærme, informationstavler, affaldsbeholdere og andet byinventar jf. kravspecifikationen, samt en række optioner. Den udbudte opgave omfatter endvidere drift og vedligehold af det opsatte udstyr.
Vis mere
Produkter/tjenester: Reklamevirksomhed 📦
Anslået værdi uden moms: 25 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
1e997dcb-9a8b-4794-a1da-cf3ec46eaaf7
Yderligere produkter/tjenester: Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Østjylland 🏙️
Varighed
Startdato: 2027-05-01 📅
Slutdato: 2042-07-31 📅
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger ✅
Beskrivelse af mulighederne:
- Om- og genplacering af buslæskærm (smal eller bred størrelse)
- Levering, opstilling og fjernelse af en ekstra buslæskærm (normal eller smal størrelse)
- Drift og vedligehold (årligt)
- Drift og vedligehold af en ny buslæskærm (årligt) (smal med reklame)
- Levering, opstilling og fjernelse af et toilet
- Drift og vedligehold af et toilet (årligt)
- Levering, opstilling og fjernelse af én affaldsbeholder
Vis mere
Pris ✅
Pris (justeringskoefficient): 50
Kvalitetskriterium (navn): Funktionalitet, design og miljø
Kvalitetskriterium (vægtning): 35
Kvalitetskriterium (navn): Drift og vedligehold
Kvalitetskriterium (vægtning): 15
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/23/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Offentligt udbud uden forhandling.
9. oktober 2026 kl. 12.00 - Frist for at stille skriftlige spørgsmål
14. oktober 2026 kl. 12.00 - Frist for offentliggørelse af rettelsesblade og svar på spørgsmål
21. oktober 2026 kl. 12.00 - Tilbudsfrist
30. oktober 2026 - Forventet udsendelse af tildelingsmeddelelse.
10. november 2026 - Forventet kontraktindgåelse
1. maj 2027 - Kontraktopstart
Vis mere
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-21 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
+ 13 mere
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for…
… bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
… svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
… hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
… deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
… terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
… børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Har den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Har den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer:
a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt,
b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger,
c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, og
d) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Vis mere
Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af…
… bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
… skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Horsens Kommune - Trafik og Vej
Nationalt registreringsnummer:
29 18 98 89
Postnummer: 8700
Postby: Horsens
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Morten Møgelhøj Hansen
E-mail: mmo@horsens.dk 📧
Telefon: 76292569 📞
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Køberens kontraherende type: Køberen er en ordregiver
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/70593ca7-7c4d-4ba1-9262-5b58cba08b2d/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/70593ca7-7c4d-4ba1-9262-5b58cba08b2d/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Samme som: Navn og adresser
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Ved retlig interesse i at indgive klage, kan klage sendes til Klagenævnet for Udbud.
Klagen skal udformes som brev og følgende oplysninger skal være med:
- Hvem der klager
- Hvilket udbud/licitation, der klages over
- Hvad du vil klage over
- Du skal underrette ordregiveren om din klage
- Ved påstand om annullation, skal du oplyse, om dele af klageskriftet kan undtages fra aktindsigt
- Du skal dokumentere, at klagegebyret er betalt
Derudover skal du fremsende relevant bilag, herunder for så vidt det er muligt, udbudsmaterialet, udbudsbekendtgørelsen i en version, hvor udbudsbekendtgørelsesnumme
ret fremgår af forsiden og ordregiverens underretning om, hvem der er blevet prækvalificeret, eller hvem ordregiveren vil indgå kontrakt med, hvor datoen for underretningen fremgår. Bilagene skal nummereres.
Klagen skal sendes elektronisk til klfu@naevneneshus.dk (max 100 MB pr. e-mail)
Klagefrister:
Klagen skal indgives 45 kalenderdage regnet fra dagen efter ordregiverens offentliggørelse af en bekendtgørelse i EU-Tidende om indgåelse af kontrakt.
Klagegebyr:
Det koster et gebyr på 10.000 kr. eller 20.000 kr. at klage i en udbudssag.
Du skal indbetale gebyret til Danske Bank:
Reg.nr. 0216
Konto nr. 4069209521
Når du indbetaler gebyret, skal du oplyse:
Klager: klagers navn, klagers CVR nr., samt evt. sagsnr. eller klageID.
CVR nummeret skal nævnet bruge, hvis klagegebyret skal tilbagebetales til dig ved sagens afslutning.
Du skal huske at vedlægge dokumentation for bankoverførsel sammen med din klage.
Skriv i klagen, at gebyret er betalt ved bankoverførsel.
Gebyret skal som udgangspunkt betales samtidig med, at du sender din klage.
Vis mere
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 169-603220 (2026-09-01)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕