Genudbud - Produktion og levering af sundhedskort, det særlige sundhedskort og det blå EU-sygesikringskort

AMGROS I/S

Amgros I/S (Amgros) er et interessentskab med de fem regioner. Amgros gennemfører udbuddet som et fælles udbud på vegne af regionerne i Danmark og Udbetaling Danmark. Amgros ønsker et indgå kontrakt om produktion og levering af sundhedskort, det særlige sundhedskort og det blå EU-sygesikringskort. Efter driftsdagen forventes et årligt indkøb af kort på ca. 3 millioner baseret på historisk forbrug. Tilbudsgiver kan forvente af det årlige forbrug kan svinge med +/- 30 procent.

Deadline

Deadline 2026-09-29

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-08-28 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-28)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Genudbud - Produktion og levering af sundhedskort, det særlige sundhedskort og det blå EU-sygesikringskort
Referencenummer: 200420214
Kort beskrivelse:
Amgros I/S (Amgros) er et interessentskab med de fem regioner. Amgros gennemfører udbuddet som et fælles udbud på vegne af regionerne i Danmark og Udbetaling Danmark. Amgros ønsker et indgå kontrakt om produktion og levering af sundhedskort, det særlige sundhedskort og det blå EU-sygesikringskort. Efter driftsdagen forventes et årligt indkøb af kort på ca. 3 millioner baseret på historisk forbrug. Tilbudsgiver kan forvente af det årlige forbrug kan svinge med +/- 30 procent.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Id-kort 📦
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst i det pågældende land
Beskrivelse
Intern ID: 200420214
Land: Danmark 🇩🇰
Varighed: 48 måneder
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 100
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-09-29 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 9 måneder
Udbudsbetingelser
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling
Der vil blive anvendt elektronisk betaling

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Amgros i/s
Nationalt registreringsnummer: 14479880
Postadresse: Dampfærgevej 22
Postnummer: 2100
Postby: København Ø
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Marina Kock Floricikic
E-mail: maf@amgros.dk 📧
Telefon: +45 53746631 📞
URL: https://www.amgros.dk 🌏
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/284126 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Regionalt eller lokalt kontor
Hovedaktivitet
Sundhed
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459743&TID=200420214&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459743&TID=200420214&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@erst.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (Lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere ændringer) skal klage over udbuddet være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordre-giveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 7, stk. 2, nr. 3. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 6, stk. 4.Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på Vejledning Klagenævnet for Udbud.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 168-601799 (2026-08-28)