Genudbud af Tjenestetidssystem til brug for folkeskoler i Lyngby-Taarbæk Kommune

Lyngby-Taarbæk Kommune

Udbud af Tjenestetidssystem til brug for folkeskoler i Lyngby-Taarbæk Kommune Beskrivelse: Kontrakten vedrører Ydelser vedrørende implementering, drift og support af tjenestetidssystem/planlægningssystem (herefter omtalt som tjenestetidssystem eller System) til brug for Ordregivers folkeskoler.

Deadline

Deadline 2026-10-06

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-09-03 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-03)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Genudbud af Tjenestetidssystem til brug for folkeskoler i Lyngby-Taarbæk Kommune
Referencenummer: 85c45a0f-f1cd-462c-936d-fee5500a314e
Kort beskrivelse:
Udbud af Tjenestetidssystem til brug for folkeskoler i Lyngby-Taarbæk Kommune Beskrivelse: Kontrakten vedrører Ydelser vedrørende implementering, drift og support af tjenestetidssystem/planlægningssystem (herefter omtalt som tjenestetidssystem eller System) til brug for Ordregivers folkeskoler.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Programpakker og informationssystemer 📦
Supplerende kontrakttype: Tjenesteydelser
Andre begrænsninger af opfyldelsesstedet: Hvor som helst
Beskrivelse
Intern ID: 35432705-9faa-4d65-824b-1608e584cded
Dette udbud er også egnet for små og mellemstore virksomheder (SMV'er)
Hovedsted eller sted for udførelsen: I Lyngby-Taarbæk Kommune
Varighed: 50 måneder
Kontraktens, rammeaftalens eller det dynamiske indkøbssystems varighed
Denne kontrakt kan forlænges
Beskrivelse
Højeste antal fornyelser: 4
Yderligere oplysninger om fornyelser: Hver forlængelse er på 12 måneder
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger
Beskrivelse af mulighederne: Exit-plan (og i løsning 2 Tjenestetidsregistrering)
Oplysninger om varianter
Der accepteres varianter
Kriterier for tildeling
Kvalitetskriterium (navn): Kvalitet
Kvalitetskriterium (vægtning): 40
Pris
Pris (justeringskoefficient): 60
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren: Udbud gennemføres som offentlig udbud jf. udbudsloven.
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-06 08:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Frist for anmodning om yderligere oplysninger: 2026-09-28 08:00:00 📅
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)
Udbudsbetingelser
Fortrolighedsaftale er påkrævet

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Lyngby-Taarbæk Kommune
Nationalt registreringsnummer: 11715311
Postadresse: Lyngby Torv 17
Postnummer: 2800
Postby: Kgs. Lyngby
Region: Københavns omegn 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Daniel Rom Pellegrini
E-mail: dapel@ltk.dk 📧
Telefon: 21295464 📞
Den ordregivende myndigheds type
Regional eller lokal myndighed
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/ec029180-0a5f-4def-841e-b2eb89bf5464/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/ec029180-0a5f-4def-841e-b2eb89bf5464/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
Oplysninger om klagefrister: I henhold til LBK nr. 593 af 02.06.2016 om lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende klagefrister i relation til gennemførelse af udbud: Klage over tildeling af kontrakten skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 45 dage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Klage i forbindelse med indgåelse af en rammeaftale skal indgives inden 6 måneder regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiver har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstillperioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 12, stk. 1. Samtidig med indgivelse af klage skal der indbetales et klagegebyr til Klagenævnet for Udbud. Der henvises i øvrigt til lov om Klagenævnet for Udbud og udbudsloven mv. for den fuldstændige ordlyd af de relevante bestemmelser.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 171-610546 (2026-09-03)