EU-Udbud af forfyldte sprøjter

AMGROS I/S

Amgros I/S er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Amgros I/S gennemfører udbud af rammeaftaler om indkøb af forfyldte sprøjter på vegne af Region Midtjylland og Region Hovedstaden. Amgros er således tovholder for selve udbudsproceduren. Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af Forfyldte sprøjter, der anvendes til skylning af intravenøse adgange. Udbuddet er opdelt i 2 separate delkontrakter, jf. nedenfor samt under de efterfølgende pkt. 5.1. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller begge delkontrakter. Tildeling sker separat for hver delkontrakt. Der indgås en rammeaftale med hver af de deltagende regioner, som giver regionen mulighed for at foretage indkøb under rammeaftalen. Regionen forpligter sig ikke til at aftage en bestemt mængde af produkter eller til at foretage indkøb for et bestemt beløb på baggrund af rammeaftalen. Den anslåede mængde er for hver delkontrakt angivet under pkt. 5.1.5. I hele rammeaftalens varighed er det maksimale antal produkter, der kan indkøbes under hver delkontrakt som følger: Delkontrakt 10. Natriumkhlorid - Rene sprøjter – 3, 5 og 10 ml: 46.920.000 stk. Delkontrakt 11. Natriumkhlorid - Sterile sprøjter - 5 og 10 ml: 992.280 stk. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.3 for yderligere oplysninger om de anslåede og maksimale mængder. Udbuddet er omfattet af IPI-foranstaltningen overfor Kina. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.9 og 1.10. Det bemærkes, at udbuddets anslåede og maksimale værdier er angivet i mængder. Vurdering af IPI-foranstaltningens anvendelse for udbuddet og for de enkelte delkontrakter er sket på grundlag af de maksimale mængder og en forventet markedspris for de udbudte produkter.

Deadline

Deadline 2026-10-05

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-09-01 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: EU-Udbud af forfyldte sprøjter
Referencenummer: 200420368
Kort beskrivelse:
Amgros I/S er et interessentskab med de 5 regioner som interessenter. Amgros I/S gennemfører udbud af rammeaftaler om indkøb af forfyldte sprøjter på vegne af Region Midtjylland og Region Hovedstaden. Amgros er således tovholder for selve udbudsproceduren. Udbuddet vedrører Ordregivers indkøb af Forfyldte sprøjter, der anvendes til skylning af intravenøse adgange. Udbuddet er opdelt i 2 separate delkontrakter, jf. nedenfor samt under de efterfølgende pkt. 5.1. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på én eller begge delkontrakter. Tildeling sker separat for hver delkontrakt. Der indgås en rammeaftale med hver af de deltagende regioner, som giver regionen mulighed for at foretage indkøb under rammeaftalen. Regionen forpligter sig ikke til at aftage en bestemt mængde af produkter eller til at foretage indkøb for et bestemt beløb på baggrund af rammeaftalen. Den anslåede mængde er for hver delkontrakt angivet under pkt. 5.1.5. I hele rammeaftalens varighed er det maksimale antal produkter, der kan indkøbes under hver delkontrakt som følger: Delkontrakt 10. Natriumkhlorid - Rene sprøjter – 3, 5 og 10 ml: 46.920.000 stk. Delkontrakt 11. Natriumkhlorid - Sterile sprøjter - 5 og 10 ml: 992.280 stk. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.3 for yderligere oplysninger om de anslåede og maksimale mængder. Udbuddet er omfattet af IPI-foranstaltningen overfor Kina. Der henvises til udbudsbetingelsernes pkt. 1.9 og 1.10. Det bemærkes, at udbuddets anslåede og maksimale værdier er angivet i mængder. Vurdering af IPI-foranstaltningens anvendelse for udbuddet og for de enkelte delkontrakter er sket på grundlag af de maksimale mængder og en forventet markedspris for de udbudte produkter.
Vis mere
Kontrakttype: Varer
Produkter/tjenester: Medicinsk udstyr 📦
Oplysninger om partier
Denne kontrakt er opdelt i partier
Maksimalt antal partier, der kan tildeles én tilbudsgiver: 2
Der kan indgives bud for et maksimalt antal partier: 2

1️⃣
Intern ID: 1-0
Titel: Delkontrakt 10 - Natriumklorid Rene sprøjter 3,5 og 10 ml
Mængde: 31100000 styk
Beskrivelse af udbuddet:
Den maksimale mængde for delkontrakten fremgår af pkt. 2.1.4. Kontrakten skal gennemføres under hensyntagen til miljø og klima, ligesom parterne under kontrakten skal påtage sig et socialt ansvar. Der stilles eksempelvis krav til mærkning af produkter samt til miljø og indholdsstoffer. Se udkast til kontrakt pkt. 7. Kontrakten vil være gældende på uændrede vilkår i en eventuel udfasningsperiode efter kontraktudløb ved overgang til en anden leverandør i en efterfølgende kontraktperiode. Perioden kan dog ikke overstige 6 måneder. Se udkast til kontrakt pkt. 4.5. Levering sker til de enkelte hospitaler i de regioner, der er omfattet af delkontrakten, jf. kontraktbilag 5 for Region Midtjylland og Region Hovedstaden samt kontraktbilag 5A (Bemærk: kontraktbilag 5A er vedlagt og kun gældende for Region Hovedstaden).
Vis mere
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Varighed
Startdato: 2026-12-01 📅
Slutdato: 2030-11-30 📅
Kriterier for tildeling
Pris
Pris (justeringskoefficient): 40
Kvalitetskriterium (navn): Brugervenlighed
Kvalitetskriterium (vægtning): 50
Kvalitetskriterium (navn): Bæredygtighed
Kvalitetskriterium (vægtning): 10
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0001

2️⃣
Intern ID: 2-1
Titel: Delkontrakt 11 - Natriumklorid 11 -Sterile sprøjter 5 og 10 ml
Mængde: 661520 styk
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0002

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-05 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Oplysninger om en rammeaftale eller et dynamisk indkøbssystem
Rammeaftale med flere operatører
Det maksimale antal deltagere: 1
Udbudsbetingelser
Avanceret eller kvalificeret elektronisk signatur eller segl (jf forordning (EU) nr 910/2014) er påkrævet
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kriterier for tildeling
Vægtningstype: Vægtning (procentdel, præcis)

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Andre økonomiske eller finansielle krav
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Af systemtekniske årsager er udvælgelseskriterium angivet. Der er ikke fastsat nogen egnethedskrav.
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Aktiver, der administreres af en kurator
+ 20 mere
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Ophævelse eller en lignende sanktion
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Er den økonomiske aktør selv eller en person, der tilhører den økonomiske aktørs administrations-, ledelses- eller tilsynsorgan eller har beføjelse til at repræsentere eller kontrollere eller til at træffe beslutninger heri, ved en endelig dom blevet dømt for
bestikkelse ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater (EFT C 195 af 25.6.1997, s. 1), og i artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EUT L 192 af 31.7.2003, s. 54). Denne udelukkelsesgrund omfatter også bestikkelse som defineret i den nationale ret gældende for den ordregivende myndighed (den ordregivende enhed) eller den økonomiske aktør.
svig ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser (EFT C 316 af 27.11.1995, s. 48).
hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EUT L 309 af 25.11.2005, s. 15).
deltagelse i en kriminel organisation ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 om bekæmpelse af organiseret kriminalitet (EUT L 300 af 11.11.2008, s. 42).
terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i henholdsvis artikel 1 og 3 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EFT L 164 af 22.6.2002, s. 3). Denne udelukkelsesgrund omfatter også anstiftelse, medvirken og forsøg på at begå sådanne handlinger som omhandlet i nævnte rammeafgørelses artikel 4.
børnearbejde og andre former for menneskehandel ved en dom afsagt for højst fem år siden, eller hvori en udelukkelsesperiode fastsat direkte i dommen fortsat finder anvendelse? Som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EUT L 101 af 15.4.2011, s. 1).
Er den økonomiske aktør bekendt med at have tilsidesat sine forpligtelser på
miljølovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
det arbejdsretlige område? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
sociallovgivningsområdet? Således som de i forbindelse med dette udbud fremgår af national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne eller artikel 18, stk. 2, i direktiv 2014/24/EU.
Har den økonomiske aktør indgået aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning?
Har den økonomiske aktør i forbindelse med udøvelsen af erhvervet gjort sig skyldig i alvorlige forsømmelser? Hvis det er relevant, se definitioner i national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne.
Har den økonomiske aktør befundet sig i en af følgende situationer:a) Denne har afgivet groft urigtige oplysninger ved meddelelsen af de oplysninger, der kræves til verifikation af, at der ikke er grundlag for udelukkelse, eller af at udvælgelseskriterierne er opfyldt,b) Denne har tilbageholdt sådanne oplysninger,c) Denne har været ude af stand til straks at fremsende den supplerende dokumentation, som en ordregivende myndighed eller en ordregivende enhed anmoder om, ogd) Denne har uretmæssigt påvirket den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds beslutningsproces, indhentet fortrolige oplysninger, der kan give denne uretmæssige fordele i forbindelse med udbudsproceduren, eller uagtsomt givet vildledende oplysninger, der kan have væsentlig indflydelse på beslutninger vedrørende udelukkelse, udvælgelse eller tildeling?
Vis mere
Er den økonomiske aktør opmærksom på en interessekonflikt, jf. national ret, den relevante meddelelse eller udbudsdokumenterne, som følge af sin deltagelse i udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør eller en virksomhed, der er knyttet til den økonomiske aktør, rådgivet den ordregivende myndighed eller den ordregivende enhed eller på anden måde været involveret i forberedelsen af udbudsproceduren?
Har den økonomiske aktør væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, en tidligere kontrakt med en ordregivende enhed eller en tidligere koncessionskontrakt, hvor misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion?
Vis mere
Har den økonomiske aktør tilsidesat sine forpligtelser vedrørende betaling af
bidrag til sociale sikringsordninger både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
skatter og afgifter både i det land, hvor den økonomiske aktør er etableret, og i den ordregivende myndigheds eller den ordregivende enheds medlemsstat, hvis denne er en anden end etableringslandet?
Er den økonomiske aktørs erhvervsvirksomhed blevet indstillet?
Er den økonomiske aktør gået konkurs?
Er den økonomiske aktør under tvangsakkord uden for konkurs?
Er den økonomiske aktør under insolvens- eller likvidationsbehandling?
Administreres den økonomiske aktørs aktiver af en kurator eller af retten?
Er den økonomiske aktør i en situation, som svarer til konkurs i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national ret?

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Amgros i/s
Nationalt registreringsnummer: 1447 9880
Postadresse: Dampfærgevej 27-29
Postnummer: 2100
Postby: København Ø
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Pernille Haugaard
E-mail: pah@amgros.dk 📧
Telefon: +45 53746626 📞
URL: https://amgros.dk/ 🌏
Gruppeleder
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/company/companyinformation/index/284126 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Offentligretligt organ
Hovedaktivitet
Sundhed
Oplysninger om fælles indkøb
Kontrakten omfatter fælles indkøb
Kontrakten tildeles af en indkøbscentral
Kommunikation
URL til dokumenter: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459905&TID=200420368&B= 🌏
URL for deltagelse: https://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=459905&TID=200420368&B= 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via Amgros´ anvendte elektroniske udbudssystem EU-Supply, jf. adressen nævnt under køberprofil. For at få adgang til udbudsmaterialet skal tilbudsgiver være registreret eller registrere sig som bruger. Al kommunikation i forbindelse med udbudsproceduren, herunder spørgsmål og svar samt afgivelse af tilbud, skal ske via det elektroniske udbudssystem. Frist for spørgsmål til udbudsmaterialet fremgår af afsnit 4 i Udbudsbetingelserne. Spørgsmål stillet efter denne dato vil blive besvaret, såfremt de er modtaget så betids, at ordregiver kan nå at fremskaffe de nødvendige oplysninger og meddele svarene senest 6 dage inden tilbudsfristens udløb. Spørgsmål, der modtages senere end 6 dage før fristens udløb, kan ikke forventes besvaret, med mindre tilbudsfristen samtidig udskydes. Interesserede bedes holde sig orienteret via det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiver skal sammen med sit tilbud indgive et ESPD som et foreløbigt bevis for de i udbudslovens§ 148, stk. I, nr. 1-3, nævnte forhold. Det er ikke nødvendigt for tilbudsgiver at underskrive sit ESPD-dokument. Ved en sammenslutning af virksomheder (f.eks. et konsortium), skal der indgives et særskilt ESPD for hver af de deltagende økonomiske aktører. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, skal hver deltagers ESPD-dokument være underskrevet af den pågældende deltager. Det er ikke nødvendigt for den ledende tilbudsgiver, der indgiver tilbuddet, at underskrive sit ESPD-dokument. Tilbudsgiveren vil blive udelukket fra deltagelse i udbudsproceduren, hvis tilbudsgiveren er omfattet af de i udbudslovens § § 135 og 136 nævnte obligatoriske udelukkelsesgrunde, medmindre tilbudsgiver har fremlagt tilstrækkelig dokumentation for, at denne er pålidelig i overensstemmelse med udbudslovens § 138. Der er ikke tilvalgt frivillige udelukkelsesgrunde for udbuddet. Tilbudsfristen er kl. 12:00 lokal dansk tid. Tilbuddene vil blive åbnet i det elektroniske udbudssystem. Tilbudsgiverne har ikke adgang til at overvære åbningen af tilbud. Inden tildelingsbeslutningen skal de tilbudsgivere, som ordregiver har til hensigt at tildele rammeaftale til, fremlægge dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD i henhold til udbudslovens § §151-152, jf. § 153. Det bemærkes, at hvis udbudsprocessen forsinkes, kan forventet kontraktstart udskydes tilsvarende jf. udbudsbetingelserne afsnit 4. Med henvisning til vedståelsesfristen, jf. pkt 5.1.12 for de enkelte delaftaler, bemærkes at hvis der inden udbuddets afslutning, det vil sige inden kontraktunderskrift, indbringes en klage vedrørende udbuddet for Klagenævnet for Udbud eller en domstol, forlænges vedståelsesfristen automatisk med 6 måneder., jf. udbudsbetingelserne afsnit 4 og 7.4. Ved tilbudsafgivning skal tilbudsgiver underskrive og vedlægge ”Erklæring vedr. russiske statsborgere eller fysiske eller juridiske personer, enheder eller organer, der er etableret i Rusland mm.” (Udbudsbilag 3) samt ”Erklæring vedr. IPI-Foranstaltninger over for Folkerepublikken Kina” (Udbudsbilag 4). Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU Direktiv 2014/24/EU - Udbuddet er omfattet af udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer), som implementerer udbudsdirektivet (direktiv 2014/24/EU). Udbuddet er et genudbud af to delkontrakter, der tidligere har været udbudt (S 53/2026 af 17/03/2026). Udbuddet af disse to delkontrakter er annulleret, hvilket tilbudsgiverne har fået meddelelse om. Som følge af systemtekniske udfordringer er der endnu ikke sendt en bekendtgørelse om annullation af de pågældende delkontrakter.
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for udbud
Nationalt registreringsnummer: 29190623
Afdeling: Konkurrence og Forbrugerstyrelsen
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Østjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@erst.dk 📧
Telefon: +45 35291000 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: Konkurrence og Forbrugerstyrelsen
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Københavns omegn 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +4541715000 📞
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud (Lov nr. 492 af 12. maj 2010 med senere æn-dringer) skal klage over udbuddet være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 6 måneder efter at ordregiveren har indgået en rammeaftale regnet fra dagen efter den dag, hvor ordre-giveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. lovens § 7, stk. 2, nr. 3. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. lovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. lovens § 6, stk. 4.Klagenævnet for Udbuds klagevejledning kan findes på Vejledning Klagenævnet for Udbud.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 170-607948 (2026-09-01)