CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn
Trafikstyrelsen
Bornholms Lufthavn ønsker at indgå kontrakt om levering af fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, support, teknisk bistand, dokumentation, rapportering og øvrige tilknyttede ydelser vedrørende teletekniske flyvesikringsanlæg, CNS-anlæg, samt anden lufthavnselektronik ved Bornholms Lufthavn. Driften af Bornholms Luftfart varetages af Trafikstyrelsen, jf. § 2, nr. 3, i bekendtgørelse nr. 1625 af 12. december 2023 om Trafikstyrelsens opgaver og beføjelser, klageadgang og kundgørelse af visse af Trafikstyrelsens forskrifter. Derfor er det Trafikstyrelsen, der udbyder dette udbud for køb og installation af varmepumpen på vegne af Bornholms Lufthavn.
DeadlineDeadline 2026-10-05
Hvem? Hvad?- • Lufthavnsudstyr › Afstandsmåleudstyr (DME)
- • Lufthavnsudstyr › Instrumentlandingssystem (ILS)
- • Lufthavnsudstyr › Kommunikationssystem til lufthavne
- • Radiopejleapparat og rundstrålende radiofyr › Radiopejleapparat (RDF)
- • Radiopejleapparat og rundstrålende radiofyr › Rundstrålende radiofyr (NDB)
- • Reparation og vedligeholdelse af medicinsk udstyr og præcisionsudstyr › Reparation og vedligeholdelse af måle-, test- og prøveapparater
- • Reparation og vedligeholdelse af præcisionsudstyr › Kalibreringstjenesteydelser
- • Reparation og vedligeholdelse af udstyr til trådtelefoni og -telegrafi › Vedligeholdelse af kommunikationssystemer
- • Støttetjenester til pc'er › Forebyggende vedligeholdelse
- • Vedligeholdelse af telekommunikationsudstyr › Vedligeholdelse af radiokommunikationsudstyr
- • Hovedstaden › Bornholm
- • Hovedstaden › Byen København
- • Midtjylland › Vestjylland
- • Oslo og Viken › Oslo
Indkøbshistorik
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2026-08-31 | Udbudsbekendtgørelse |
Udbudsbekendtgørelse (2026-08-31)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn
Referencenummer:
Kort beskrivelse:
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Vedligeholdelse af telekommunikationsudstyr 📦
Anslået værdi uden moms: 9 750 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
Yderligere oplysninger:
Yderligere produkter/tjenester:
Postadresse: Søndre Landevej 2
Postnummer: 3700
By: Rønne
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Bornholm 🏙️
Varighed: 3 år
Oplysninger om elektroniske kataloger
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Titel
Partiets identifikationsnummer:
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-05 13:00:00 📅
Betingelser for åbning af buddene: 2026-10-05 13:05:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Åbningsdato: 2026-10-05 13:05:00 📅
Elektronisk katalog: Tilladt
Elektronisk fakturering: Tilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede tjenester
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Udelukkelsesgrund:
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Trafikstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
Postnummer: 1577
Postby: København V
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Nicolai Christensen
E-mail: nichr@trafikstyrelsen.dk 📧
Telefon: (+45) 41 78 04 03 📞
URL: https://www.trafikstyrelsen.dk/ 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Ministerium eller anden myndighed på nationalt plan eller forbundsplan
Hovedaktivitet
Økonomiske og finansielle anliggender
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/7f01e718-bb3e-42e3-878a-ac7d69f7793a/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/7f01e718-bb3e-42e3-878a-ac7d69f7793a/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk 🌏
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 168-600778 (2026-08-31)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn
Referencenummer:
65b6a145-73cf-4328-9178-ce289f15693a
Kort beskrivelse:
Bornholms Lufthavn ønsker at indgå kontrakt om levering af fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, support, teknisk bistand, dokumentation, rapportering og øvrige tilknyttede ydelser vedrørende teletekniske flyvesikringsanlæg, CNS-anlæg, samt anden lufthavnselektronik ved Bornholms Lufthavn.
Driften af Bornholms Luftfart varetages af Trafikstyrelsen, jf. § 2, nr. 3, i bekendtgørelse nr. 1625 af 12. december 2023 om Trafikstyrelsens opgaver og beføjelser, klageadgang og kundgørelse af visse af Trafikstyrelsens forskrifter. Derfor er det Trafikstyrelsen, der udbyder dette udbud for køb og installation af varmepumpen på vegne af Bornholms Lufthavn.
Vis mere
Produkter/tjenester: Vedligeholdelse af telekommunikationsudstyr 📦
Anslået værdi uden moms: 9 750 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID:
fb0dd621-a248-4b5e-9dfe-b917680d4b6a
Yderligere oplysninger:
Udbudslovens § 134 a
Udbudslovens § 134 a finder anvendelse på nærværende udbudsprocedure.
Elektronisk udbud
Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ETHICS. Tilbudsgiver skal være registreret eller registrere sig som bruger af systemet. Såfremt tilbuddet indeholder flere versioner af samme dokument, vil den senest uploadede version være den gældende.
Al kommunikation i forbindelse med udbudsproceduren, herunder spørgsmål og svar, skal ske via ETHICS. Der henvises i øvrigt til udbudsbetingelserne.
ESPD og dokumentation
Tilbudsgiver skal sammen med sit tilbud indgive ESPD som foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af de angivne udelukkelsesgrunde og opfylder minimumskravet til teknisk og faglig formåen.
Ved en sammenslutning af virksomheder skal der indgives et særskilt ESPD for hver deltagende økonomisk aktør. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders tekniske og faglige formåen, skal der tillige indgives et ESPD for hver af de støttende enheder.
Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge den dokumentation, som kræves efter udbudsloven og udbudsmaterialet.
For så vidt angår teknisk og faglig formåen udgør referencen angivet i ESPD den endelige dokumentation for opfyldelsen af minimumskravet. Ordregiver forbeholder sig retten til at kontakte tilbudsgiver eller den i referencen angivne kunde med henblik på at verificere oplysningerne.
Anslået kontraktværdi
Den anslåede kontraktværdi udgør 9.750.000 kr. ekskl. moms. Beløbet udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde mulige løbetid inklusive begge optioner på forlængelse. Skønnet er baseret på et forventet årligt forbrug på ca. 1.950.000 kr. ekskl. moms.
Supplerende oplysninger
Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, hvis tilbud ikke opfylder udbudsmaterialets formelle krav.
Vis mere
Postnummer: 3700
By: Rønne
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Bornholm 🏙️
Varighed: 3 år
Oplysninger om elektroniske kataloger
Tilbuddene skal være udformet som elektroniske kataloger eller indeholde et elektronisk katalog
Titel
Partiets identifikationsnummer:
LOT-0000
Procedure
Type af procedure
Åben procedure ✅
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Hovedpunkterne i proceduren:
Udbuddet vedrører levering af CNS-ydelser ved Bornholms Lufthavn, herunder fejlretning, forebyggende vedligeholdelse, support, teknisk bistand, dokumentation, rapportering og øvrige tilknyttede ydelser vedrørende teletekniske flyvesikringsanlæg, CNS-anlæg og anden lufthavnselektronik.
Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudsloven. Tilbudsgivere kan afgive tilbud i overensstemmelse med de betingelser og krav, der fremgår af udbudsmaterialet.
Kontrakten tildeles på grundlag af tildelingskriteriet Pris til den tilbudsgiver, der afgiver det konditionsmæssige tilbud med den laveste samlede evalueringspris.
Tilbudsgiver skal som led i tilbuddet udfylde ESPD'et i overensstemmelse med udbudsbekendtgørelsen og udbudsbetingelserne. Udbudsmaterialet og øvrige relevante oplysninger om udbudsproceduren er tilgængelige via ETHICS. Udbudsbekendtgørelsen offentliggøres i EU-Tidende i overensstemmelse med gældende udbudsregler.
Vis mere
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-05 13:00:00 📅
Betingelser for åbning af buddene: 2026-10-05 13:05:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 6 måneder
Udbudsbetingelser
Åbningsdato: 2026-10-05 13:05:00 📅
Elektronisk katalog: Tilladt
Elektronisk fakturering: Tilladt
Der vil blive anvendt elektronisk bestilling ✅
Der vil blive anvendt elektronisk betaling ✅
Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede tjenester
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Oplysningskrav:
Tilbudsgiver skal i ESPD angive mindst én sammenlignelig reference vedrørende tjenesteydelser, som er udført inden for de seneste 3 år regnet fra tilbudsfristens udløb.
For hver reference skal Tilbudsgiver angive:
navn på kunden/modtageren,
en beskrivelse af de udførte ydelser,
tidspunkt/periode for udførelsen, og
kontraktværdien eller værdien af de udførte ydelser.
For igangværende kontrakter kan alene den del af ydelsen, der er udført inden tilbudsfristens udløb, indgå i vurderingen.
Minimumskrav:
Det er et minimumskrav, at Tilbudsgiver kan dokumentere mindst én sammenlignelig reference.
Ved en sammenlignelig reference forstås en kontrakt eller opgave vedrørende fejlretning, forebyggende vedligeholdelse og teknisk support af CNS-anlæg eller tilsvarende sikkerheds- og driftskritiske luftfartstekniske anlæg.
Vis mere
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aftaler med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning
Aktiver, der administreres af en kurator
+ 16 mere
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 2).
jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 3).
jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 5).
jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 1).
jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 4).
jf. udbudslovens § 135, stk. 1, nr. 6).
jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 3).
jf. udbudslovens § 136, nr. 4).
jf. udbudslovens § 136, nr. 3).
jf. udbudslovens § 136, nr. 1).
jf. udbudslovens § 136, nr. 2).
jf. udbudslovens § 135, stk. 3.
jf. udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2).
Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Trafikstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
27186386
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43
Postnummer: 1577
Postby: København V
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Nicolai Christensen
E-mail: nichr@trafikstyrelsen.dk 📧
Telefon: (+45) 41 78 04 03 📞
URL: https://www.trafikstyrelsen.dk/ 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Ministerium eller anden myndighed på nationalt plan eller forbundsplan
Hovedaktivitet
Økonomiske og finansielle anliggender
Kommunikation
URL til dokumenter: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/7f01e718-bb3e-42e3-878a-ac7d69f7793a/publicMaterial 🌏
URL for deltagelse: https://www.ethics.dk/ethics/eo#/7f01e718-bb3e-42e3-878a-ac7d69f7793a/homepage 🌏
Elektronisk indgivelse: Påkrævet
Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Udbudslovens § 134 a
Udbudslovens § 134 a finder anvendelse på nærværende udbudsprocedure.
Elektronisk udbud
Deltagelse i udbuddet kan kun ske elektronisk via ETHICS. Tilbudsgiver skal være registreret eller registrere sig som bruger af systemet. Såfremt tilbuddet indeholder flere versioner af samme dokument, vil den senest uploadede version være den gældende.
Al kommunikation i forbindelse med udbudsproceduren, herunder spørgsmål og svar, skal ske via ETHICS. Der henvises i øvrigt til udbudsbetingelserne.
ESPD og dokumentation
Tilbudsgiver skal sammen med sit tilbud indgive ESPD som foreløbigt bevis for, at tilbudsgiver ikke er omfattet af de angivne udelukkelsesgrunde og opfylder minimumskravet til teknisk og faglig formåen.
Ved en sammenslutning af virksomheder skal der indgives et særskilt ESPD for hver deltagende økonomisk aktør. Såfremt tilbudsgiver baserer sig på andre enheders tekniske og faglige formåen, skal der tillige indgives et ESPD for hver af de støttende enheder.
Inden tildelingsbeslutningen skal den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten til, fremlægge den dokumentation, som kræves efter udbudsloven og udbudsmaterialet.
For så vidt angår teknisk og faglig formåen udgør referencen angivet i ESPD den endelige dokumentation for opfyldelsen af minimumskravet. Ordregiver forbeholder sig retten til at kontakte tilbudsgiver eller den i referencen angivne kunde med henblik på at verificere oplysningerne.
Anslået kontraktværdi
Den anslåede kontraktværdi udgør 9.750.000 kr. ekskl. moms. Beløbet udgør et skøn over den forventede kontraktsum for kontraktens fulde mulige løbetid inklusive begge optioner på forlængelse. Skønnet er baseret på et forventet årligt forbrug på ca. 1.950.000 kr. ekskl. moms.
Supplerende oplysninger
Ordregiver kan anvende fremgangsmåden i udbudslovens § 159, stk. 5, hvis tilbud ikke opfylder udbudsmaterialets formelle krav.
Vis mere
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer:
37795526
Postadresse: Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Klagenævnet for Udbud
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 72405600 📞
URL: https://naevneneshus.dk/start-din-klage/klagenaevnet-for-udbud/ 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer:
10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Byen København 🏙️
Enhed: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 41715000 📞
URL: https://www.kfst.dk 🌏
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 168-600778 (2026-08-31)
Nye indkøb inden for beslægtede kategorier 🆕