Rammeaftaler om tømning af hhv. bundfældningstanke, samletanke og fedtudskillere i Fredensborg, Gribskov, Halsnæs, Helsingør og Hillerød kommune
Nordkøb A/S
Delkontrakterne er geografisk opdelt efter dækningsområdet for Forsyning Helsingør, Gribvand, Hillerød Forsyning, Halsnæs Forsyning og Fredensborg Forsyning og opdelt i tømningstype, jf. følgende liste:
1) Delkontrakt A: Tømning af bundfældningstanke under Forsyning Helsingør
2) Delkontrakt B: Tømning af bundfældningstanke under Gribvand
3) Delkontrakt C: Tømning af bundfældningstanke under Hillerød Forsyning
4) Delkontrakt D: Tømning af bundfældningstanke under Fredensborg Forsyning
5) Delkontrakt E: Tømning af bundfældningstanke under Halsnæs Forsyning
6) Delkontrakt F: Tømning af samletanke under Gribvand
7) Delkontrakt G: Tømning af samletanke under Hillerød Forsyning
8) Delkontrakt H: Tømning af fedtudskillere under Fredensborg Forsyning.
Ydelserne under delkontrakterne omfatter generelt tømning og registrering af hhv. bundfældningstanke, samletanke og fedtudskillere, håndtering/bortskaffelse af slam/fedt fra selvsamme tanke samt kundehåndtering.
Fristen for modtagelse af bud var på 2020-04-23. Indkøbet blev offentliggjort på 2020-03-17.
LeverandørerFølgende leverandører er nævnt i tildelingsbeslutninger eller andre indkøbsdokumenter:
Hvem? Hvad? Hvor?- • Danmark
| Dato | Dokument |
|---|---|
| 2020-03-17 | Udbudsbekendtgørelse |
| 2020-08-03 | Bekendtgørelse om indgåede kontrakter |
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: Tømning af sivebrønde eller septiktanke
Referencenummer: 2020-2
Kort beskrivelse:
Originalsprog: dansk 🗣️
Dokumenttype: Udbudsbekendtgørelse
Kontraktens art: Tjenesteydelser
Forordning: Den Europæiske Union, med deltagelse af GPA-lande
Fælles glossar for offentlige kontrakter (CPV)
Kode: Tømning af sivebrønde eller septiktanke 📦
Yderligere CPV-kode: Tanke 📦
Sted for udførelsen
NUTS-region: Danmark 🏙️
Procedure
Procedureform: Begrænset udbud
Bud-type: Indsendelse gældende for alle delaftaler
Kriterier for tildeling
Det økonomisk mest fordelagtige bud
Ordregivende myndighed
Identitet
Land: Danmark 🇩🇰
Type af ordregivende myndighed: Offentligretligt organ
Navn på ordregivende myndighed: Nordkøb A/S
Postadresse: Energivej 25
Postnummer: 3000
Postby: Helsingør
Kontakt
Internetadresse: http://nordkob.dk/index.html 🌏
E-mail: jal@nordkob.dk 📧
Telefon: +45 60649647 📞
URL til dokumenter: http://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=266391&B=NORDKOB 🌏
URL til deltagelse: http://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=266391&B=NORDKOB 🌏
Reference
Datoer
Afsendelsesdato: 2020-03-17 📅
Tilbudsfrist: 2020-04-23 📅
Offentliggørelsesdato: 2020-03-20 📅
Identifikatorer
Bekendtgørelsesnummer: 2020/S 057-136103
EUT-S-nummer: 57
Objekt
Omfanget af udbuddet
Kort beskrivelse:
Delkontraktens titel: Delkontrakt A: Tømning af bundfældningstanke under Forsyning Helsingør
Delkontraktnummer: 1
Kort beskrivelse:
Varighed: 24 måneder
Beskrivelse af fornyelser:
Delkontraktnummer: 2
Anslået værdi uden moms: 6 000 000 DKK 💰
Delkontraktens titel: Delkontrakt C: Tømning af bundfældningstanke under Hillerød Forsyning
Delkontraktnummer: 3
Anslået værdi uden moms: 2 500 000 DKK 💰
Delkontraktens titel: Delkontrakt D: Tømning af bundfældningstanke under Fredensborg Forsyning
Delkontraktnummer: 4
Anslået værdi uden moms: 2 600 000 DKK 💰
Delkontraktens titel: Delkontrakt E: Tømning af bundfældningstanke under Halsnæs Forsyning
Delkontraktnummer: 5
Anslået værdi uden moms: 7 400 000 DKK 💰
Delkontraktens titel: Delkontrakt F: Tømning af samletanke under Gribvand
Delkontraktnummer: 6
Kort beskrivelse:
Delkontraktens titel: Delkontrakt G: Tømning af samletanke under Hillerød Forsyning
Delkontraktnummer: 7
Anslået værdi uden moms: 200 000 DKK 💰
Delkontraktens titel: Delkontrakt H: Tømning af fedtudskillere under Fredensborg Forsyning
Delkontraktnummer: 8
Kort beskrivelse:
Sted for udførelsen
Hovedsted eller sted for udførelsen:
Procedure
Retsgrundlag: 32014L0024
Tidspunkt for modtagelse af tilbud: 09:00
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Ordregivende myndighed
Identitet
Nationalt registreringsnummer: 37199605
Kontakt
Enhed: Jacob Løvenstjerne
Køberprofilens adresse: https://eu.eu-supply.com/ctm/Company/CompanyInformation/Index/328776 🌏
URL til dokumenter: http://eu.eu-supply.com/app/rfq/rwlentrance_s.asp?PID=266391&B=NORDKOB 🌏
Reference
Yderligere oplysninger
Anslået tidsplan for offentliggørelse af efterfølgende bekendtgørelser: Udbuddet gennemføres typisk hvert fjerde år.
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postby: Viborg
Postnummer: 8800
Land: Danmark 🇩🇰
Telefon: +45 35291000 📞
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Internetadresse: https://erhvervsstyrelsen.dk/klagevejledning-0 🌏
Oplysninger om frister for klageprocedurer:
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postby: Valby
Postnummer: 2500
Telefon: +45 41715000 📞
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Internetadresse: http://www.kfst.dk 🌏
Kilde: OJS 2020/S 057-136103 (2020-03-17)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Kort beskrivelse:
Bekendtgørelsens metadata
Dokumenttype: Bekendtgørelse om indgåede kontrakter
Procedure
Bud-type: Finder ikke anvendelse
Reference
Datoer
Afsendelsesdato: 2020-08-03 📅
Offentliggørelsesdato: 2020-08-07 📅
Identifikatorer
Bekendtgørelsesnummer: 2020/S 152-372200
Henviser til bekendtgørelse: 2020/S 057-136103
EUT-S-nummer: 152
Objekt
Omfanget af udbuddet
Kort beskrivelse:
Hovedsted eller sted for udførelsen:
Procedure
Kriterier for tildeling
Kvalitetskriterium (navn): Opgaveudførelse
Kvalitetskriterium (vægtning): 20
Kvalitetskriterium (navn): Miljø
Kvalitetskriterium (vægtning): 10
Pris (justeringskoefficient): 70
Kvalitetskriterium (vægtning): 30
Kvalitetskriterium (navn): Opgaveudførese
Tildeling af kontrakt
Dato for kontraktindgåelse: 2020-07-08 📅
Navn: FKSSlamson A/S
Nationalt registreringsnummer: 12510675
Postadresse: Teknikvej 36
Postby: Odense S
Postnummer: 5260
Land: Danmark 🇩🇰
Telefon: +45 70221620 📞
E-mail: ht@fksslamson.dk 📧
Internetadresse: http://www.fksslamson.dk 🌏
Den samlede værdi af udbuddet: 1 240 000 DKK 💰
Dato for kontraktindgåelse: 2020-07-16 📅
Den samlede værdi af udbuddet: 5 506 000 DKK 💰
Dato for kontraktindgåelse: 2020-07-09 📅
Den samlede værdi af udbuddet: 2 541 000 DKK 💰
2 028 000 DKK 💰
7 504 000 DKK 💰
Navn: Svend Erik Norby
Nationalt registreringsnummer: 59561510
Postadresse: Højbjergvej 4
Postby: Græsted
Postnummer: 3230
E-mail: svend.e.norby@mail.dk 📧
Den samlede værdi af udbuddet: 5 533 000 DKK 💰
128 000 DKK 💰
789 000 DKK 💰
Oplysninger om udbud
Antal modtagne bud: 2
3
1
Supplerende oplysninger
Gennemgå organ
Oplysninger om frister for klageprocedurer:
- Tjenesteydelser i forbindelse med spildevand, affald, rengøring og miljøbeskyttelse (>20 nye indkøb)
- Kloakvæsen (4)
- Behandling af septiktanke (1)
- Behandling af sivebrønde (2)
- Behandling af spildevand
- Bortskaffelse af spildevand
- Forvaltning af kloakker
- Rensning af kloakledninger (3)
- Rådgivning i forbindelse med kloakundersøgelser og spildevandsbehandling (2)
- Spildevandsafledning
- Tømning af sivebrønde eller septiktanke (1)