0630.R01 Totalrådgivning vedrørende Motorring 4 Syd

Vejdirektoratet

Nærværende udbud omfatter totalrådgivning i fase 3, 4 og 5, herunder projektering, arealerhvervelse, entrepriseudbud, projektopfølgning og evt. fagtilsyn ifm. udvidelse af Motorring 4 Syd. Projektstrækningen løber mellem motorvejskryds Vallensbæk og tilslutningsanlæg 27 Greve C på Køge Bugt Motorvejen. Projektstrækningen er 4 km lang og har tætliggende til- og frakørselsramper.

Deadline

Deadline 2026-10-28

Hvem? Hvad? Hvor?
Indkøbshistorik
Dato Dokument
2026-09-01 Udbudsbekendtgørelse
Udbudsbekendtgørelse (2026-09-01)
Objekt
Omfanget af udbuddet
Titel: 0630.R01 Totalrådgivning vedrørende Motorring 4 Syd
Referencenummer: 776681
Kort beskrivelse:
Nærværende udbud omfatter totalrådgivning i fase 3, 4 og 5, herunder projektering, arealerhvervelse, entrepriseudbud, projektopfølgning og evt. fagtilsyn ifm. udvidelse af Motorring 4 Syd. Projektstrækningen løber mellem motorvejskryds Vallensbæk og tilslutningsanlæg 27 Greve C på Køge Bugt Motorvejen. Projektstrækningen er 4 km lang og har tætliggende til- og frakørselsramper.
Vis mere
Kontrakttype: Tjenesteydelser
Produkter/tjenester: Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri 📦
Anslået værdi uden moms: 36 000 000 DKK 💰
Beskrivelse
Intern ID: 776681
Yderligere produkter/tjenester: Rådgivning inden for ingeniørvæsen og byggeri 📦
Land: Danmark 🇩🇰
Sted for udførelsen: Københavns omegn 🏙️
Varighed: 6 år
Varighed
Startdato: 2026-12-03 📅
Oplysninger om valgmuligheder
Indstillinger
Beskrivelse af mulighederne:
Rådgiveraftalen omfatter 2 optioner, som er nærmere beskrevet i aftalen: 1) Fase 3 - 4: Tidlig entreprenørinddragelse, 2) Fase 5: Fagtilsyn.
Kriterier for tildeling
Pris
Kvalitetskriterium (navn): B – Projektorganisation og kompetencer og C – Optimering af projektet
Titel
Partiets identifikationsnummer: LOT-0000

Procedure
Type af procedure
Åben procedure
Retsgrundlag: Direktiv 2014/24/EU
Udbudsloven
Administrative oplysninger
Frist for modtagelse af bud eller ansøgninger om deltagelse: 2026-10-28 10:00:00 📅
Sprog, på hvilke bud eller ansøgninger om deltagelse kan indgives: dansk 🗣️
Minimumsfrist, inden for hvilken tilbudsgiveren skal opretholde tilbuddet: 4 måneder
Udbudsbetingelser
Tilbudsgivere kan indgive mere end ét tilbud
Navnene på og de faglige kvalifikationer for det personale, der skal udføre kontrakten, skal angives
Elektronisk fakturering: Påkrævet
Der vil blive anvendt elektronisk betaling
Kontrakten indeholder gennemførelsesbetingelser

Juridiske, økonomiske, finansielle og tekniske oplysninger
Betingelser for deltagelse
Udvælgelseskriterium: Generel årlig omsætning
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Tilbudsgiver skal oplyse virksomhedens nettoomsætning for det seneste regnskabsår (med afsluttet årsregnskab) i udfyldt "Det fælles europæiske udbudsdokument" (ESPD). Den påtænkte vinder af udbuddet skal inden tildeling, som dokumentation for nettoomsætning, fremsende kopi af årsregnskab eller revisorpåtegnet oplysning om nettoomsætning. For virksomheder, der har været etableret i en kortere periode, fremsendes oplysningerne for så lang en periode af regnskabsåret som muligt. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, skal oplysningerne gives for hver enkelt virksomhed, idet summen af virksomhedernes nettoomsætning skal opfylde minimumskravet. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, skal der gives fuldmagt til en person, der bemyndiges til at tegne sammenslutningen. Samtlige deltagende virksomheder hæfter solidarisk for kontraktens opfyldelse. Hvis tilbudsgiver baserer sig på andre enheders formåen (fx underleverandører eller andre enheder i koncernen), skal tilbudsgiver godtgøre, at de har ret til at råde over de nødvendige ressourcer hos disse enheder. Dette skal ske ved at fremlægge tilsagn fra disse støttende enheder i form af en erklæring om solidarisk hæftelse. Der ønskes ikke økonomiske og finansielle oplysninger om øvrige planlagte underleverandører, hvis økonomiske og finansielle formåen tilbudsgiveren ikke baserer sig på med henblik på at opfylde minimumskravet. _____________________________________________________________________________________ Minimumskrav til egnethed: Nettoomsætning for seneste regnskabsår med afsluttet årsregnskab skal være mindst 30 mio. kr.
Vis mere
Udvælgelseskriterium: Referencer på specificerede tjenester
Liste og kortfattet beskrivelse af regler og kriterier:
Tilbudsgiver skal i ESPD eller i et særskilt bilag beskrive referencer, der dokumenterer, at minimumskravene under nærværende punkt er opfyldt. Beskrivelsen skal omfatte projektnavn, navn på kunde, kort beskrivelse af ydelsen/arbejdets indhold, tilbudsgivers rolle i forbindelse med referencens udførelse, sted for udførelsen, tidspunkt for udførelsen (starttidspunkt og eventuelt sluttidspunkt) og kontraktens økonomiske værdi. Mindstekravet kan dokumenteres med en eller flere referencer. Igangværende opgaver kan angives som referencer, dog skal arbejdet være påbegyndt. Ved igangværende referencer skal det beskrives, hvor stor en del af opgaven, der er gennemført. Der ønskes ikke referencer på fremtidige opgaver. Hvis tilbudsgiver er en sammenslutning af virksomheder, skal der afleveres en referenceliste for hver virksomhed, idet virksomhedernes samlede referencer skal opfylde minimumskravet. Hvis tilbudsgiver baserer sig på andre enheders formåen (fx underleverandører eller andre enheder i koncernen), skal tilbudsgiver godtgøre, at tilbudsgiver råder over de nødvendige ressourcer hos disse enheder. Dette skal ske ved at fremlægge tilsagn fra disse støttende enheder om deres forpligtelser i så henseende. Tilsagn kan gives ved den støttende enheds anvendelse af paradigmet for støtteerklæring på vejregler.dk eller egen skabelon efter eget valg. Hvis tilbudsgiver baserer sig på andre enheders tekniske og faglige formåen, henledes opmærksomheden på udbudsloven, § 144, stk. 3. Der ønskes ikke tekniske og faglige oplysninger om øvrige planlagte underleverandører, hvis tekniske og faglige formåen tilbudsgiveren ikke baserer sig på med henblik på at opfylde minimumskravet. ___________________________________________________________________________________ Minimumskrav til egnethed: 1) Erfaring indenfor de seneste 3 år med detailprojektering af større vejanlæg. 2) Erfaring indenfor de seneste 3 år med detailprojektering af afvandingssystemer i forbindelse med vej eller baneprojekter. 3) Erfaring indenfor de seneste 3 år med detailprojektering af vej- eller banebroer i beton eller tunneller i beton. Opgaverne skal som minimum have omfattet statiske beregninger.
Vis mere
Betingelser i forbindelse med kontrakten
Betingelser for opfyldelse af kontrakten:
Udbudsmaterialet indeholder en arbejdsklausul iht. Cirkulære nr. 9471 af 30. juni 2014 om arbejdsklausuler i offentlige kontrakter
Betingelser for deltagelse
Udelukkelsesgrund:
Afgivelse af urigtige oplysninger, tilbageholdelse af oplysninger, ude af stand til at fremlægge de dokumenter, der anmodes om, eller indhentede fortrolige oplysninger i forbindelse med denne procedure
Aktiver, der administreres af en kurator
Alvorlige forsømmelser i forbindelse med udøvelsen af erhvervet
+ 20 mere
Børnearbejde og andre former for menneskehandel
Deltagelse i en kriminel organisation
Direkte eller indirekte involvering i forberedelsen af denne udbudsprocedure
En situation, der svarer til konkurs i henhold til national ret
Erhvervsvirksomheden er indstillet
Hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme
Insolvens
Interessekonflikt som følge af deltagelse i udbudsproceduren
Konkurs
Korruption
Ophævelse eller en lignende sanktion
Rent nationale udelukkelsesgrunde
Svig
Terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet
Tilsidesættelse af forpligtelser på det arbejdsretlige område
Tilsidesættelse af forpligtelser på miljølovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser på sociallovgivningsområdet
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af bidrag til sociale sikringsordninger
Tilsidesættelse af forpligtelser vedrørende betaling af skatter og afgifter
Tvangsakkord uden for konkurs
Beskrivelse af udelukkelsesgrunde:
Se udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 1.
Se udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 2.
Se udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 4.
Se udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 1.
Se udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 2.
Se udbudsloven § 137, stk. 1, nr. 4.
Se udbudsloven § 136, stk. 1, nr. 3.
Udbudslovens § 134 a finder anvendelse, hvorfor en ordregiver skal udelukke en ansøger eller tilbudsgiver fra deltagelse i en udbudsprocedure, hvis ansøgeren eller tilbudsgiveren er etableret i et land, der er optaget på EU-listen over ikkesamarbejdsvillige skattejurisdiktioner og ikke har tiltrådt WTO’s Government Procurement Agreement eller øvrige handelsaftaler, der forpligter Danmark til at åbne markedet for offentlige kontrakter for tilbudsgivere etableret i det pågældende land. Udbudslovens § 134 a, Stk. 2: § 135, stk. 6, finder tilsvarende anvendelse på situationer omfattet af stk. 1. Dokumentation: Ordregiver er berettiget til at indhente relevant dokumentation for hvorvidt ansøger eller tilbudsgiver befinder sig i en situation som kan medføre udelukkelse i medfør af nærværende udelukkelsesgrund.
Vis mere
Se udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 1.
Se udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 2.
Se udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 3.
Se udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 4.
Se udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 5.
Se udbudsloven § 135, stk. 1, nr. 6.
Se udbudsloven § 135, stk. 3.
Se udbudsloven § 135, stk. 3. _______________________________________________________________________________________________ DOKUMENTATION: Ved ansøgning om prækvalifikation eller tilbudsgivning skal ansøger/tilbudsgiver udfylde det fælles europæiske udbudsdokument (ESPD) som foreløbigt bevis for ikke at være omfattet af udelukkelsesgrundene. Den tilbudsgiver, med hvem ordregiver agter at indgå kontrakt, skal forinden kontrakttildeling fremsende serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. udbudsloven § 135, stk. 1-3 samt § 137, stk. 1, nr. 2. Ved ansøgning om optagelse i et dynamiske indkøbssystem skal ansøger fremsende serviceattest fra Erhvervsstyrelsen eller tilsvarende dokumentation, jf. udbudsloven § 135, stk. 1-3 samt § 137, stk. 1, nr. 2. Dokumentationen skal opfylde kravene i § 153, og den må højest være 6 måneder gammel. Ovennævnte dokumentation skal ligeledes fremsendes for støttende enheder (underleverandører/underrådgivere/underentreprenører), som ansøgeren/tilbudsgiveren har baseret sin økonomiske og finansielle formåen eller tekniske og faglige formåen på med henblik på opfyldelse af minimumskrav og/eller prækvalifikation.
Vis mere

Ordregivende myndighed
Navn og adresser
Navn: Vejdirektoratet
Nationalt registreringsnummer: 60729018
Postadresse: Carsten Niebuhrs Gade 43, 5.
Postnummer: 1577
Postby: København V
Region: Byen København 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
Enhed: Assad Turkmani
E-mail: astm1@vd.dk 📧
Telefon: +45 72 44 32 56 📞
URL: https://www.vejdirektoratet.dk/ 🌏
Køberprofilens adresse: https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/ 🌏
Den ordregivende myndigheds type
Ministerium eller anden myndighed på nationalt plan eller forbundsplan
Hovedaktivitet
Generelle offentlige tjenesteydelser
Kommunikation
URL til dokumenter: https://udbudsportalen.app.vd.dk/da/ongoing 🌏
URL for deltagelse: https://www.comdia.com/vejdirektoratet/tenderinformationshow.aspx?Id=776681 🌏
Skattelovgivningsdokumentets ID: unused-id
Miljølovgivningsdokumentets ID: unused-id
Beskæftigelseslovgivningsdokumentets ID: unused-id
Elektronisk indgivelse: Påkrævet

Supplerende oplysninger
Yderligere oplysninger
Den anslåede værdi er inkl. alle optioner anført under punkt 5.1.1. Tilbud skal afgives på dansk, men bilag vedr. betingelser for deltagelse accepteres på dansk, engelsk, norsk og svensk. Eventuelle spørgsmål skal stilles via udbudssystemet, Comdia, se link i punkt 5.1.12. Udbuddet gennemføres ved anvendelse af et to-kuvertsystem. Proceduren er beskrevet i detaljer i udbudsmaterialet.
Vis mere
Gennemgå organ
Navn: Klagenævnet for Udbud
Nationalt registreringsnummer: 37795526
Postadresse: Nævnenes Hus, Toldboden 2
Postnummer: 8800
Postby: Viborg
Region: Vestjylland 🏙️
Land: Danmark 🇩🇰
E-mail: klfu@naevneneshus.dk 📧
Telefon: +45 7240 5600 📞
URL: http://www.klfu.dk 🌏
Tjeneste, hvorfra der kan indhentes oplysninger om klageproceduren
Navn: Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen
Nationalt registreringsnummer: 10294819
Postadresse: Carl Jacobsens Vej 35
Postnummer: 2500
Postby: Valby
Region: Københavns omegn 🏙️
E-mail: kfst@kfst.dk 📧
Telefon: +45 4171 5000 📞
URL: https://www.kfst.dk/ 🌏
Gennemgangsprocedure
Præcise oplysninger om fristerne for gennemgangsprocedurer:
I henhold til lov om Klagenævnet for Udbud gælder følgende frist for indgivelse af klage: Klage over ikke at være blevet prækvalificeret skal være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden 20 kalenderdage fra dagen efter afsendelse af en underretning til de berørte ansøgere om, hvem der er blevet udvalgt, jf. udbudslovens § 171, stk. 2, eller klagenævnslovens § 2, stk. 1, nr. 1, når underretningen er ledsaget af en begrundelse for beslutningen. I andre situationer skal klage over udbud være indgivet til Klagenævnet for Udbud inden: 1) 45 kalenderdage efter, at ordregiveren har offentliggjort en bekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende om, at ordregiveren har indgået en kontrakt. Fristen regnes fra dagen efter den dag, hvor bekendtgørelsen er blevet offentliggjort. 2) 30 kalenderdage regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte tilbudsgivere om, at en kontrakt baseret på en rammeaftale med genåbning af konkurrencen eller et dynamisk indkøbssystem er indgået, hvis underretningen har angivet en begrundelse for beslutningen. 3) seks måneder efter, at ordregiveren har indgået en rammeaftale, regnet fra dagen efter den dag, hvor ordregiveren har underrettet de berørte ansøgere og tilbudsgivere, jf. klagenævnslovens § 2, stk. 2, eller udbudslovens § 171, stk. 4. 4) 20 kalenderdage regnet fra dagen efter, at ordregiveren har meddelt sin beslutning, jf. udbudslovens § 185, stk. 2. Senest samtidig med at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, skal klageren skriftligt underrette ordregiveren om, at en klage indgives til Klagenævnet for Udbud, og om, hvorvidt klagen er indgivet i standstill-perioden, jf. klagenævnslovens § 6, stk. 4. I tilfælde, hvor klagen ikke er indgivet i standstill-perioden, skal klageren tillige angive, hvorvidt der begæres opsættende virkning af klagen, jf. klagenævnslovens § 12, stk. 1.
Vis mere
Oplysninger om elektroniske arbejdsgange
Elektronisk fakturering vil blive accepteret
Kilde: OJS 2026/S 169-605973 (2026-09-01)